Jak zmniejszyć zużycie energii w szklarni?
Aby zapewnić ludności stały dostęp do świeżych warzyw i owoców, konieczna stała się uprawa tych roślin pod osłoną, w specjalnych, profesjonalnych szklarniach. Postęp technologiczny, jaki obserwujemy na przestrzeni lat, objął także uprawę szklarniową. Producenci warzyw mają do dyspozycji technologie, które umożliwiają zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków.
Coraz częściej wyposażone szklarnie można zobaczyć także w przydomowych ogródkach. Stosowanie technologicznych rozwiązań wiąże się jednak ze stałym poborem energii elektrycznej, której ceny jak wiemy ciągle rosną. Wiąże się to z koniecznością wdrożenia pewnych rozwiązań energooszczędnych.
Systemy energooszczędne – dlaczego warto?
Każdy właściciel profesjonalnej szklarni zdaje sobie sprawę z faktu, iż oszczędzanie energii ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o kwestie finansowe. Wydatki związane ze zużywaniem energii elektrycznej to duże obciążenie finansowe, które generowane jest stale, gdyż profesjonalna uprawa szklarniowa trwa cały rok.
Tego rodzaju koszty są nieodzyskiwalne, co więcej perspektywy nie są najlepsze. Ceny energii elektrycznej będą prawdopodobnie systematycznie rosły. Wdrożenie rozwiązań energooszczędnych w branży upraw szklarniowych są obecnie jedną z najlepszych i najbardziej opłacalnych inwestycji. Pozwalają na szereg korzyści. Bezpośrednio będzie to oczywiście obniżenie kosztów energii, ale pośrednio systemy oszczędności pozwalają na uzyskanie bardziej jednolitych upraw i są przyjazne dla środowiska, co obecnie jest ogromnym atutem.
Ponadto, dzięki generowaniu mniejszych kosztów energii właściciel ma możliwość podniesienia marży i zwiększenia konkurencyjności. Istotne jest to, że wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych jest możliwe dla większości procesów produkcyjnych przy uprawie szklarniowej.
Sekretem skuteczności systemów energooszczędnych jest przede wszystkim ich projektowanie pod kątem optymalnej konwersji, dystrybucji i zatrzymywania ciepła, dotyczy więc ogrzewania szklarni i oświetlenia szklarni.
Generowanie oszczędności – jak to zrobić?
Prowadząc profesjonalną uprawę szklarniową i chcąc zaoszczędzić, mamy do dyspozycji kilka sprawdzonych metod. Są to rozwiązania prostsze i nieco bardziej zaawansowane. Warto rozpocząć od korzystania z najtańszych źródeł energii oraz maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.
Mniejsze zapotrzebowanie na energię uzyskamy także dzięki precyzyjnemu dopasowaniu harmonogramu zbiorów, koncentracji wszystkich upraw i zamknięciu nieużywanych aktualnie obszarów. Zaoszczędzić pozwoli także izolacja obszarów rozmnażania roślin od stref ich wzrostu oraz ogrzewanie wyłącznie obszarów, które w danej fazie tego potrzebują. Znaczenie ma także utrzymanie czystych powierzchni oszklenia, a także obniżenie temperatury wody w kotle podczas cieplejszej pogody na zewnątrz. Inne metody na oszczędzanie energii elektrycznej to typowo techniczne usprawnienia systemu.
Chodzi tutaj o odpowiednią izolację rur i ścian szklarni, zwłaszcza od strony północnej, stosowanie wysokiej jakości materiałów oszkleniowych, m.in. odbijających światło wewnątrz szklarni. Tego rodzaju zabiegi pozwalają na oszczędność z szybką stopą zwrotu. Drugim rodzaj rozwiązań energooszczędnych to wdrożenie ulepszeń modernizacyjnych, czy inwestowanie w profesjonalne systemy energooszczędne.
W tym przypadku należy spodziewać się długoterminowego zwrotu i większych nakładów inwestycyjnych. W dłuższej perspektywie jednak jest to rozwiązanie najbardziej efektywne. Chodzi tutaj o zainstalowanie kurtyny termicznej, zasłon termoizolacyjnych lub systemów cieniowania szklarni, które tworzą mikroklimat korzystny dla wzrostu i rozwoju uprawianych w szklarni roślin, poprzez fakt iż, umożliwiają utrzymanie stałej temperatury i odpowiedniego zacienienia. W konsekwencji koszty ogrzewania lub chłodzenia znacznie spadają.
Ważną kwestią jest także wymiana kotła, grzejników oraz elementów układu chłodzenia wentylatora na modele bardziej wydajne. Przydatna jest także często zmiana położenia rur grzewczych na układ bardziej optymalny.
Rozważnie i konsekwentnie
Energooszczędność to ważna kwestia na każdym etapie prowadzenia uprawy szklarniowej. Powinna ona być brana pod uwagę zarówno podczas modernizacji istniejących już szklarni, jak i przy budowie nowych obiektów szklarniowych. Już na etapie projektowym warto wziąć pod uwagę kwestie zużycia energii w celu wdrożenia odpowiednich rozwiązań. Istotny jest odpowiedni dobór materiałów wykonania oraz efektywna współpraca z dostawcami wyposażenia, w tym korzystanie z ich wiedzy oraz doświadczenia.
Należy także pamiętać, że optymalizacja kosztów energii to proces, który trzeba kontynuować konsekwentnie oraz testować zastosowane rozwiązania w celu osiągnięcia najlepszych efektów. Ważne jest także zastosowanie zautomatyzowanego systemu kontroli oraz regularna kontrola i serwis kotła oraz grzejników, a także systemu kurtyn termicznych w celu oceny stanu technicznego i wprowadzenia modyfikacji lub napraw.
Ogrzewanie szklarni oraz oświetlenie szklarni to elementy bez których uprawa nie byłaby możliwa. Chociaż wiąże się to z kosztami, które nadwyrężają budżet właściciela, istnieją nowoczesne metody pozwalające na realną oszczędność przy jednoczesnym bezpieczeństwie dla środowiska. Warto skorzystać z dobrodziejstwa postępu technologicznego, a zaoszczędzone środki zainwestować w rozwój uprawy szklarniowej.