ABC wyposażenia szklarni
Uprawy szklarniowe zyskują na popularności. Powstaje coraz więcej dużych, profesjonalnych szklarni ukierunkowanych na uprawy i handel hurtowy. Rośnie również liczba małych szklarni, które powstają najczęściej na przydomowych ogródkach, a niekiedy działkach. Jak nie trudno się domyślić, zarówno w jednym jak i drugim przypadku, jakość i ilość zbiorów jest bezpośrednio związana z akcesoriami szklarniowymi. Zastosowanie odpowiedniego wyposażenia w szklarni pozwala stworzyć możliwie najlepsze warunki dla upraw.
W niniejszym artykule omawiamy podstawowe elementy stanowiące wyposażenie szklarni - zarówno dla szklarni profesjonalnych jak i domowych.
Podstawowy podział elementów wyposażenia szklarni
Najogólniej, akcesoria szklarniowe podzielić można, na kilka głównych kategorii:
- wyposażenie podstawowe
- regały
- nawadnianie i drenaż
- oświetlenie
- wentylacja i ogrzewanie
- zwalczanie szkodników
Podczas budowy szklarni (zarówno małej, domowej jak i dużej, profesjonalnej) każdy z powyższych elementów powinien zostać przemyślany oraz zaplanowany.
Ogrzewanie szklarni
Ponieważ temperatury w Polsce przez większą część roku nie sprzyjają rozwojowi roślin, ogrzewanie szklarni jest podstawowym elementem w zakresie wyposażenia. Systemy ogrzewania szklarni opierają się zazwyczaj o kotłownie, gdzie woda podgrzewana jest do około 95°C. Gorąca woda rozprowadzana rozprowadzana jest na calej powierzchni szklarni przy pomocy pompy cyrkulacyjnej oraz systemu rur.
Coraz częściej ogrzewanie szklarni odbywa się również poprzez ogrzewanie jej podłoża. Rury grzewcze w tym przypadku układane są około 40 cm pod rzędami roślin. Metoda ta pozwala osiągnąć bardzo szybkie tempo wzrostu.
System wentylacji
System wentylacji w szklarni pozwala przede wszystkim zmniejszyć wilgotność powietrza otaczającego rośliny, zmniejszając jednocześnie ryzyko występowania pleśni i grzybów. Na rynku dostępne są ręczne oraz automatyczne systemy wentylacji szklarni.
W przypadku dużych szklarni zachęcamy do skorzystania z rozwiązań dopasowanych indywidualnie. Nasza firma oferuje zaawansowane systemy wentylacji, w oparciu o napędy marki De Gier.
Nawozy
Uzyskanie wysokich, zdrowych wzrostów nie jest możliwe bez zastosowania odpowiednich nawozów.
Pomimo wyższych cen, obecnie coraz większą popularnością cieszą się nawozy organiczne. Są one nie tylko dobre dla roślin ale również znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż nawozy standardowe.
Zwalczanie szkodników
Owady stanowią duże zagrożenie dla uprawianych roślin. Mszyce, przędziorek czy inne owady zwalczane są zazwyczaj przy pomocy biologicznych środków ochronnych. W ramach zaopatrzenia szklarni, niezbędnym elementem są również taśmy wabiące owady oraz siatki ochronne.
Szklarniowe systemy nawadniania
Automatyczne nawadnianie nie jest już domeną wyłącznie profesjonalnych szklarni. Ten element wyposażenia jest już stosowany niemalże w każdej, nawet małej szklarni. Włączniki czasowe pozwalają zapewnić rośliną idealne nawodnienie, przy bezobsługowej pracy.
W ramach nawadniania roślin szklarniowych stosuje się połączenie systemów kropelkowych oraz zraszaczy.
Planując system nawadniania, należy również zapewnić odpowiednie odprowadzenie dla nadmiarów wody, na zewnątrz szklarni.
Oświetlenie
Umożliwia prace w szklarni, kiedy poziom nasłonecznienia nie jest wystarczający. System oświetlenia powinien być wodoodporny oraz wyposażony w w wyłącznik awaryjny, reagujący w razie uszkodzenia (np. przez zalanie).
Oświetlenie szklarniowe jest niezbędne w przypadku szklarni pracujących również w okresie zimowym (mała ilość światła naturalnego).
Cieniowanie szklarni
Zapewnienie odpowiedniej ilości cienia jest tak samo istotne jak nasłonecznienie szklarni. Istnieje kilka sposobów cieniownia szklarni. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków cieniowania, możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz szklarni.
W ofercie LC Hortigroup znajdziecie Państwo cieszące się największą popularnością na świecie, środki cieniowania szklarni Wit Vast.
Indywidualne dopasowanie
Wskazane akcesoria szklarniowe stanowią jedynie listę podstawowych elementów. Należy pamiętać, iż wyposażenie szklarni ma kluczowe znaczenie w całym procesie upraw. Istotę stanowi zatem odpowiedni dobór wyposażenia, w oparciu o rodzaj upraw, ich wielkość oraz warunki atmosferyczne.