mrówki w szklarni

Mrówki w szklarni - jak sobie z nimi radzić?

Ponieważ mrówki szybko się rozmnażają i jednocześnie mogą rozprzestrzeniać chorobotwórcze i drobnoustroje. Mogą zatem stanowić dość duży problem w przypadku upraw szklarniowych.


W artykule

  • Pokawienie się mrówek
  • Zapobieganie
  • Środki profesjonalne i nieprofesjonalne

Pojawienie się mrówek

Na szczęście mrówki dość łatwo zauważyć, a ponieważ poruszają się w koloniach łatwo również odnaleźć ich gniazdo. Warto wiedzieć, iż gniazda często znajdują się w pobliżu kolonii mszyc, ponieważ mrówki uwielbiają spadź wydzielaną przez mszyce.

Zapobieganie

Aby zapobiec inwazji mrówek w szklarni, warto podjąć następujące kroki:
  • Dbanie o czystość i usuwanie ze szklarni wszelkich elementów mogących stanowić pożywienie dla mrówek
  • W razie potrzeby warto użyć octu podczas czyszczenia szklarni, ponieważ mrówki nie lubią jego zapachu.

Środki profesjonalne i nieprofesjonalne

Podczas zwalczania mrówek w szklarni, stosowane mogą być środki przeznaczone do profesjonalnego i nieprofesjonalnego użytku. Produkty do użytku profesjonalnego powinny być stosowane wyłącznie przez profesjonalne firmy zajmujące się dezynfekcją.
 
Z uwagi na ilość, zwalczanie mrówek jest trudne. Do najskuteczniejszych sposobów usuwania mrówek zaliczyć należy stosowanie pestycydów bezpośrednio w gniazdach oraz najbardziej newralgicznych miejscach, jak drzwi, okna, otwory, rury i odpływy.
 
W ramach samodzielnego użytku zastosować można następujące produkty:

Spray na insekty

Można użyć sprayu na insekty, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak np. gniazdo mrówek za ciężkimi przedmiotami lub urządzeniami. Spray można również aplikować w szczeliny za pomocą dołączonej rurki. Mrówki, które zetkną się ze sprayem, szybko giną.

Proszek na mrówki

Proszek na mrówki rozsypać należy przy wejściach do gniazd, gdzie mrówki się poruszają. Gdy mrówki wejdą w kontakt z proszkiem, giną w ciągu 1-2 godzin. Proszek przykleja się do mrówek, co sprawia, że przenoszą go do gniazda, eliminując całą kolonię.

Pułapka na mrówki

Pułapka na mrówki najlepiej działa na ścieżkach, którymi poruszają się mrówki. Gdy mrówki przechodzą przez pojemnik z przynętą, proszek z pułapki przykleja się do nich, a następnie przenoszony jest do gniazda.
 
Ponieważ mrówki przenoszą proszek i materiał z pułapki do gniazda, większość mrówek ginie wewnątrz. Dlatego używając proszku na mrówki oraz pułapek, na zewnątrz widoczna będzie tylko niewielka część nieżyjących owadów.