Szkodniki szklarniowe - jak je rozpoznać?

Niezależnie od tego jak poprawnie prowadzone są uprawy szklarniowe, działania pod kątem zwalczania owadów oraz chorób stanowią nieodłączny element całego procesu. Niektóre z owadów stanowić mogą szczególne zagrożenie dla roślin w szklarni.


W artkule


Zarówno w przypadku szkodników jak i chorób szklarniowych, kluczową rolę odgrywa skala. O ile występowanie pojedynczych owadów nie są problemem, duże populacje jak i nieleczone choroby roślin stanowią ogromne zagrożenie.

Mszyce

 
Te małe owady stanowią jedno z największych zagrożeń dla upraw szklarniowych. Często pozostają one niezauważone w szklarni, a ponieważ rozmnażają się bardzo szybko mogą stać się poważnym problemem.
 
 
Oznaki występowania
 
Do najczęstszych objawów występowania mszycy zaliczyć należy występowanie na roślinach lepkiej substancji, która z czasem zacznie czarnieć i pleśnieć. Innym objawem są zniekształcenia roślin oraz zwijanie się liści do wewnątrz.
 
W zaawansowanym stadium rozwoju, zauważyć można również owady a spodniej stronie liści. Owady występują w różnych kolorach, zielonym, żółtym, brązowym lub czarnym.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Rozwój mszycy występuje szczególnie w przypadku niedostatecznie podlanych, rozgrzanych roślin. Częstym powodem jest również zbyt duża ilość nawozu.
 
Rośliny szczególnie narażone
 
Mszyce występują najczęściej na takich roślinach jak ogórek, sałata, buraki oraz dynia.

Mączniak prawdziwy

 
Mączniak prawdziwy to rodzaj niebezpiecznej dla roślin choroby grzybiczej. Wykrycie występowania na wczesnym etapie jest praktycznie niemożliwe. Faktem jednak jest, iż zapobieganie jej występowania jest stosunkowo łatwe.
 
Kluczowy element to w tym przypadku zachowanie odpowiedniej wilgotności gleby.
 
Oznaki występowania
 
Najczęstszym objawem jest występowanie białego grzyba na liściach, kwiatach oraz owocach roślin. Grzyb pojawić może się w sposób rozległy lub w bardzo małych skupiskach. Niekiedy do znacznego rozwoju mączniaka prawdziwego dojść może w ciągu jednej nocy.
 
Do najczęstszych objawów zaliczyć należy również zahamowany lub zniekształcony wzrost roślin. Mączniak prawdziwy może również powodować gnicie lub odpadanie nowych kwiatów.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Najczęstsze przyczyny występowania mączniaka prawdziwego to nadmierne podlewanie, sadzenie w słabo przepuszczalnej glebie lub okresowe przesuszanie roślin.
 
Powodem występowania może być również nadmierne nawożenie, szczególnie w przypadku pasz zawierających duże ilości azotu. Aby zapobiegać występowaniu mączniaka prawdziwego należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza między roślinami.
 
Rośliny szczególnie narażone
 
Rośliny najbardziej narażone to przede wszystkim ogórki, groszek oraz cukinia, a także stokrotki, rododendrony i róże.

Mączlik szklarniowy

 
Owady te żerują na mięsistych liściach, wpływając na zdolność rośliny do fotosyntezy. Mączliki szklarniowe są dużym zagrożeniem, powodując zahamowanie wzrostu roślin. Niekiedy mogą one uszkodzić liście do tego stopnia, że roślina obumiera.
 
Oznaki występowania
 
Mączliki szklarniowe atakują przede wszystkim liście roślin, które blakną, stają się suche, a z czasem również lepkie.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Owady te pojawiają się w szklarni najczęściej wraz z nowymi sadzonkami (przywiezionymi z zewnątrz). Aby zapobiegać infekcji należy dokładnie sprawdzać nowe rośliny i sadzonki przed wprowadzeniem ich do szklarni. Zobacz więcej na temat sposobów zwalczania mączlika szklarniowego.
 
Rozwojowi mączlika szklarniowego sprzyja również występowanie w szklarni gnijącego materiału roślinnego. Kluczowe zatem w tym przypadku jest utrzymanie porządku w szklarni.
 
Rośliny szczególnie narażone
  • pomidory
  • papryka
  • ogórki
  • truskawki
  • kapusta

Ziemiórki

Ziemiórki to jeden z najpowszechniejszych szkodników szklarniowych. Owady te bardzo szybko się rozmnażają. Jedna dorosła samica może złożyć aż 100–150 w czasie krótszym niż tydzień.
 
Oznaki występowania
 
Ziemiórki łatwo wykryć. Owady te gromadzą się wokół gleby (gdzie się rozwijają) oraz liści roślin.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Ziemiórki rozmnażają się szczególnie szybko kiedy gleba lub powietrze wokół roślin pozostaje wilgotne. O ile same owady nie są szkodliwe dla roślin, ich larwy żywią się ściółką, składnikami odżywczymi gleby oraz korzeniami roślin. Mogą one w znacznym stopniu hamować wzrost roślin.
 
Rośliny szczególnie narażone
 
Ziemiórki stanowią zagrożenie dla każdego rodzaju roślin ponieważ rozmnażają się w glebie, żywiąc się ich korzeniami. Zachęcamy również do zapoznania się ze sposobami na pozbycie się ziemiórki larwy.

Wciornastek

Wciornastki to małe owady ssące, żywiące się sokiem z liści i kwiatów. Uszkodzenia jakie powodują na roślinach nie zawsze są widoczne gołym okiem. Mogą być jednak problematyczne.
 
Owady mogą powodować zniekształcony wzrost liści i uniemożliwiać prawidłowe formowanie się lub otwieranie pąków kwiatowych.
 
Oznaki występowania
 
Rośliny zaatakowane przez te owady posiadają widoczne uszkodzenia i stają się matowe. Wciornastki wysysają składniki odżywcze z liści. Tworzy to srebrzysty, połyskujący wzór. Na liściach mogą również pojawiać się czarne lub brązowe plamy spowodowane odchodami owadów.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Najczęstszym powodem występowania wciornastków szklarniowych jest nadmierne nawożenie roślin. Owady te mogą rozwijać się o każdej porze roku.
 
Rośliny szczególnie narażone
 
Wszelkie rośliny, a w szczególności cebula, por, pomidory, ogórki i groszek.

Gąsienice

Gąsienice nie zawsze postrzegane są jako problem w szklarni. Jednak pozostawione bez kontroli mogą stać się bardzo szkodliwe. Gąsienice mogą odgryzać liście całej rośliny, co może ją zabić lub znacznie zmniejszyć plony.
 
Oznaki występowania
 
Większość gąsienic szklarniowych ma kolor zielony lub brązowy, pojawiają się one na liściach roślin. Pierwsze oznaki obecności gąsienic to widoczne małe dziurki, nierówne krawędzie lub brak dużych kawałków liści.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Jaja, z których pochodzą gąsienice składane są przez motyle oraz ćmy. 
 
Rośliny szczególnie narażone
 
Kapusta, sałata, pomidory i inne rośliny zielne.

Ślimaki

Ślimaki to kolejny, dość często występujący rodzaj szkodnika szklarniowego. Mogą one zjadać całe liście, a nawet łodygi roślin. Wysysają one również składniki odżywcze z gleby, co może mieć wpływ na prawidłowy wzrost roślin.
 
Oznaki występowania
 
Oznaki występowania ślimaków są bardzo zbliżone do śladów jakie pozostawiają gąsienice. W przypadku ślimaków, oprócz uszkodzeń na liściach obecne są również lepkie ślady.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Ślimaki przedostają się do szklarni wszelkim otworami, szczelinami czy nawet pęknięciami. Składają jaja szczególnie obficie w mokrych i wilgotnych warunkach.
 
Rośliny szczególnie narażone
 
Wszystkie rośliny liściaste, a w szczególności:
  • sałata
  • kapusta
  • truskawki
  • papryka
  • cukinia
  • dynia
  • ogórek
  • kalarepa
  • fasola
  • seler
  • szparagi
  • marchew
  • groszek

Muchy brzegowe

Muchy brzegowe to małe, latające owady, o wyglądzie zbliżonym do ziemiórki. W prawdzie nie atakują one roślin, jednak są bardzo uciążliwe i mogą również powodować problemy w uprawach.
 
Oznaki występowania
 
Muchy przybrzeżne często siadają na roślinach co może powodować infekowanie roślin szkodliwymi chorobami lub zarodnikami grzybów. 
 
Infekcje grzybicze mogą wpływać na rośliny w różny sposób. Częstym objawem w tym przypadku jest żółknięcie, gnicie i więdnięcie liści.
 
Najczęstsze przyczyny
 
Duża wilgotność szklarni może powodować powstawanie glonów na półkach, przeszkleniach lub podłodze. W tego typu warunkach pojawiają się muchy brzegowe, które szybko się rozmnażają.
 
Rośliny szczególnie narażone
 
Choroby roznoszone przez muchy brzegowe są szkodliwe dla większości roślin.