Sposoby chłodzenia szklarni latem
Zbyt wysoka temperatura stanowi poważne zagrożenie dla upraw, zwłaszcza w miesiącach letnich. Co warto wiedzieć o chłodzeniu szklarni latem?
W artykule:
Zobacz też: Fasola szparagowa w szklarni | Agrotkanina dla Twoich upraw | Jakość wody, a jakość upraw
Prowadzenie profesjonalnych upraw szklarniowych to bardzo złożony i niekiedy skomplikowany proces. Odpowiednia temperatura powietrza w szklarni to istotny aspekt w procesie upraw. Kwestia ochładzania powietrza, mimo iż stanowi niekiedy spore wyzwanie, poruszana jest znacznie rzadziej niż temat ogrzewania szklarni.
Chłodzenie szklarni - podstawowe informacje
Zbyt wysoka temperatura w szklarni powoduje niewłaściwy rozwój upraw (a niekiedy nawet utratę plonów). Największym zagrożeniem dla upraw jest przede wszystkim bezruch nagrzanego powietrza powoduje.
Zbyt wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają rozwojowi pasożytów, negatywnie wpływają na stan roślin, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do utraty wszystkich plonów.
Dla większości upraw szklarniowych w Polsce najodpowiedniejsza, temperatura optymalna waha się w przedziale od 26 do 29°C. Należy jednak pamiętać, iż każdy rodzaj uprawianych roślin ma określone wymagania i to właśnie w oparciu o nie powinno się dobierać temperaturę. Przyjmuje się, że granica, której nie może przekroczyć temperatura w szklarni, wynosi 32°C.
Utrzymanie tej wartości stanowić może spore wyzwanie, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy temperatury na zewnątrz nierzadko przekraczają 35°C.
Jak kontrolować temperaturę w szklarni?
Podstawę utrzymania właściwej temperatury powietrza w szklarni stanowi nieustanna kontrola. Kolejny ważny aspekt to wydajny system wentylacji w szklarni.
Wentylacja naturalna to swobodny przepływ powietrza, który odbywa się przez otwarte okna, drzwi oraz otwory wentylacyjne. Ten rodzaj wentylacji umożliwia zastępowanie wilgotnego, przegrzanego powietrza ze szklarni świeżym powietrzem z zewnątrz, co zapewnia lepsze chłodzenie upraw i ogranicza ryzyko rozwoju pleśni.
W przypadku wentylacji naturalnej otwory wentylacyjne w ścianach powinny znajdować się powyżej regałów z roślinami.
Praktycznym rozwiązaniem jest automatyczne sterowanie otwieraniem i zamykaniem takich otworów, gdyż umożliwia natychmiastowe reagowanie na zmiany temperatury w szklarni. Z kolei okna powinny mieć identyczne lub podobne rozmiary, należy je zamontować na różnych wysokościach, co zagwarantuje stały, swobodny przepływ powietrza.
Ponadto budując szklarnię, warto zadbać, aby była odpowiednio wysoka - wtedy ciepłe powietrze będzie gromadziło się dalej od roślin. Trzeba pamiętać, że w przypadku średnich oraz dużych szklarni wentylacja naturalna jest niewystarczająca podczas najgorętszych miesięcy.
Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą precyzyjnie kontrolować temperaturę panującą w szklarni.
Chłodzenie szklarni - wentylatory
Jednym z rozwiązań stosowanych do chłodzenia szklarni są wentylatory. Uznaje się je za zdecydowanie lepsze rozwiązanie od przenośnych klimatyzatorów - drogich i mało ekologicznych.
Wentylatory skutecznie obniżają temperaturę i dostarczają świeże powietrze, dzięki czemu obniżają poziom wilgotności powietrza. Istotną kwestię stanowi dobór wielkości wentylatora szklarniowego.
Przy wyborze kluczowa jest wielkość szklarni liczona w metrach sześciennych. Wentylatory są dzielone ze względu na swoją wydajność, określaną w m3/h.
Zobacz więcej: Wentylacja szklarni - systemy napędowe De Gier
Chcąc ustalić optymalną wydajność wentylatora, należy pomnożyć wielkość szklarni wyrażoną w metrach sześciennych przez liczbę wymaganych cykli wymiany powietrza w ciągu jednej godziny. Za optymalne uznaje się dwa lub trzy cykle całkowitej wymiany powietrza. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu i konsultacji z jednym z naszych specjalistów.
Wentylator zazwyczaj instaluje się w szczycie konstrukcji, najlepiej w bezwietrznym miejscu. Ważne są również termostaty, które należy umieścić blisko środka szklarni, na wysokości podobnej do rozmiaru roślin.
W celu zwiększenia przepływu powietrza wentylatory wyciągowe łączy się z otworami żaluzjowymi. Otwory wlotowe powinny znajdować się na ścianie przeciwległej do wentylatora. Należy instalować je od dołu, aby mogły zasysać chłodniejsze powietrze.
Warte uwagi są też kurtyny cieniujące dające możliwość kontrolowania przenikania promieni słonecznych do wnętrza szklarni. Efektywnie wpływają na obniżenie temperatury w szklarni, co pozwala ograniczyć czas pracy wentylatorów.
Nie można zapominać o cyklicznej regulacji i konserwacji systemu wentylacji. Dzięki temu można zmniejszyć koszty wynikające z eksploatacji wentylatora i wydłużyć żywotność urządzenia. Bezproblemowe funkcjonowanie wentylatora jest niezwykle ważne dla prawidłowego wzrostu roślin, zatem należy dbać o stan tego urządzenia.
Chłodzenie szklarni - systemy zamgławiania
Jeśli rośliny wyglądają niezdrowo, a ich liście więdną na krawędziach, prawdopodobnie są nieodpowiednio podlewane, przez co brakuje im wody. Idealne rozwiązanie stanowią profesjonalne systemy zamgławiania, które szybko obniżają temperaturę i zwiększają wilgotność powietrza.
System zamgławiania może być stosowany także wtedy, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury - utrzymuje optymalny poziom wilgoci, mimo stosowanego zimą ogrzewania. Co więcej, ten system przez cały rok pomaga utrzymywać odpowiedni mikroklimat w szklarni.
Chłodzenie szklarni jest równie ważne, jak jej ogrzewanie. Warto w tym zakresie wybrać sprawdzone, wysokiej jakości wyposażenie.