Szklarnia - jaka duża?

Szklarnia - jaka duża?

Przedsiębiorstwa z branży ogrodniczej często decydują się na budowę nowej cieplarni. Dzięki szklarni można nie tylko przedłużyć sezon, ale także wyhodować rośliny, które w normalnych warunkach nie występują na danej szerokości geograficznej.

Zarówno firmy prowadzące profesjonalne uprawy szklarniowe, jak i osoby które podjęły decyzję o budowie profesjonalnej szklarni, powinny pamiętać o kilku zasadach i przeanalizować istotne czynniki, mogące zaważyć na tym, czy zbiory będą udane.

Zadania które pełni szklarnia

Szklarnia, jako budowla ogrodowa spełnia swoje zadania chroniąc uprawiane warzywa, a także osłaniając w trakcie przygotowywania rozsad. Sprawia, że uprawy, w przeciwieństwie do tych rosnących na otwartej przestrzeni, są osłonięte przed silnym wiatrem, opadami gradu ale także przed szkodnikami. 
 
Funkcjonalna szklarnia, posiadająca właściwe podłoże dla roślin, odpowiednie systemy nawadniające oraz nadzór pracowników składających serce w ogrodnictwo, to gwarancja pięknych i zdrowych zbiorów. 
 
Budowę szklarni najlepiej jest zaplanować w miejscu dobrze nasłonecznionym, zapewniającym roślinom odpowiednią ilość promieni słonecznych, niezbędnych do ich oczekiwanego wzrostu. Cieplarnia stanąć powinna w miejscu nie zacienionym ani przez budynki, ani przez drzewa. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę wznosząc nową szklarnię?

Czynniki wpływające na wybór szklarni

wielkość sadzonek

 
Wyposażenie i wielkość szklarni są nierozerwalnie powiązane z planowanym rodzajem przyszłych upraw. Wybór upraw to decyzja przede wszystkim biznesowa, która w zależności od przygotowania, doświadczenia i wyposażenia, może zaważyć na wysokości osiąganych zysków.
 
Należy gruntownie przeanalizować ilość produktu, jaka będzie potrzebna, aby biznes stał się rentowny. Przed budową szklarni należy także zasięgnąć wiedzy na temat szczegółowych cech roślin, które planuje się uprawiać. Ma to najbardziej determinujący wpływ na wielkość szklarni.
 
Zapotrzebowanie na miejsce będzie różne w zależności od planowanego rodzaju upraw. Przykładowo, gotowa do zbioru główka sałaty potrzebuje około 1m2.
 
W przypadku, gdy planowana jest uprawa w ilości 4000 głów sałaty (dla osiągnięcia określonego celu biznesowego), wówczas należy dokonać odpowiedniego przeliczenia, które pozwoli ustalić zapotrzebowanie powierzchniowe.
 
Warto pamiętać, iż rośliny na etapie kiełkowania i sadzonki wymagają mniej miejsca (zanim zostaną umieszczone w miejscu docelowym). Planując powierzchnię szklarni, należy zatem dobrze rozplanować cały proces upraw.
 
Kolejnym istotnym czynnikiem jest wysokość uprawianych roślin. O ile sałatę można uprawiać w szklarni o niższych ścianach, rzecz będzie miała się zupełnie inaczej w przypadku pomidorów czy papryki. 
 
Wyższa szklarnia pomoże utrzymać odpowiedni poziom wentylacji, zapewni również więjszy dostęp powietrza dla roślin. Sposób upraw, stanowi kolejny czynnik wpływający na ostateczną decyzję dotyczącą przestrzeni szklarniowej.

Miejsce nie tylko na uprawy

Planując wielkość szklarni, należy wziąć pod uwagę również przestrzeń socjalną. Cieplarnia powinna także dysponować miejscem do przechowywania sprzętu ogrodniczego i innych, różnej wielkości elementów wyposażenia. Systemy wykorzystywane do prowadzenia upraw, a więc i zajmowane przez nie miejsce, mogą różnić się nieco w zależności od rodzaju upraw. Warto również wziąć ten aspekt pod uwagę.
 
Odpowiedni dobór wielkości szklarni to jedna z najważniejszych decyzji z puntu widzenia rentowności przedsiębiorstwa. Rozpoczęcie takiej budowy zawsze powinno zostać poprzedzone gruntownymi analizami, i precyzyjnymi obliczeniami. Wielkość szklarni to podstawowy elemeny dostosowujący szklarnię do rodzaju upraw.