Szklarnia gotowa na zimę
Mimo wciąż panującej, późno jesiennej aury, nadchodzą zimowe dni i temperatury. Jest to dobry moment aby przypomnieć (oraz przeprowadzić) kilka istotnych zabiegów mających na celu przygotowanie szklarni na zimę. Prace wykonane w szklarni w okresie jesienno - zimowym, mają bezpośredni wpływ na prowadzenie upraw i późniejsze wzrosty.
W artykule:
Zobacz też: Bakłażan w szklarni | Jak się pozbyć ziemiórki larwy? | Szybko rosnące warzywa i owoce - do upraw szklarniowych
Porządki, sprzątanie
Wysoki sezon upraw to często brak czasu na regularne przeprowadzanie, dokładnych porządków. Niestety bardzo często po zakończeniu sezonu letniego, wnętrze szklarni bywa zaniedbane. Miesiące zimowe to dobry moment żeby odrobić te zaległości - zwłaszcza jeżeli w szklarni następuje przerwa w prowadzeniu upraw.
Usunięcie pozostałości roślinnych
W ramach pierwszych działań należy pozbyć się roślin (oraz ich pozostałości) sezonowych, które nie rozwijają się w miesiącach zimowych. Powstałe w ten sposób miejsce w lepszym stopniu wykorzystane zostanie pod przyszłe uprawy.
Mycie i dezynfekcja podłóg i innych elementów
Istotnym elementem jest dokładne sprzątanie, a następnie przeprowadzenie dezynfekcji podłóg szklarni. W ten sposób usunięta zostanie zdecydowana większość robactwa, pleśni i grzybów, które mogą zagrażać roślinom. Podobny czynności należy wykonać z konstrukcją szklarni i innymi elementami wyposażenia jak np. regały.
Mycie przeszklenia
Przeszklenie szklarni powinno dostarczać do wewnątrz możliwie największą ilość światła. Zabrudzenia pojawiające się, zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej mogą ograniczać przepuszczanie promieni słonecznych do wnętrza.
Doświetlenie szklarni w miesiącach zimowych jest szczególnie istotne jeżeli uprawy nie są przerywane.
Sprawdzenie konstrukcji
Uprawy w miesiącach zimowych wymagają szczególnej kontroli. Wszelkie wady konstrukcji oraz pokrycia szklarni w postaci rozwarstwień czy pęknięć, powodować będą przedostawanie się do wewnątrz zimnego powietrza, a w rezultacie wyższe opłaty związane z ogrzewaniem.
Warto zauważyć, iż czas w jakim problemy zostaną wykryte i usunięte wpływa bezpośrednio na wysokość ewentualnych strat. Warto zatem przeprowadzić konserwację, przed pojawieniem się zdecydowanie niższych temperatur.
Krótsze dni to mniej światła naturalnego
Stopień doświetlenia roślin to jeden z kluczowych elementów wpływających na wzrosty i prawidłowy rozwój roślin . Miesiące od listopada do końca lutego w Polsce, to nie tylko najniższe temperatury w ciągu roku, ale również najmniejsza ilość promieni słonecznych.
Decydując się na prowadzenie upraw szklarniowych w tych miesiącach warto skonsultować się ze specjalistami od oświetlania w celu sprawdzenia poprawności funkcjonowania lamp oraz możliwości w zakresie modernizacji systemu lub montażu oświetlenia dodatkowego.
Montaż kurtyn szklarniowych
Kurtyny szklarniowe wykorzystywane są przede wszystkim w miesiącach letnich, w sytuacji kiedy charakter upraw wymaga stworzenia zacienienia. Kurtyny szklarniowe to również sposób na ograniczenie przepływu i strat ciepłego powietrza w miesiącach zimowych.
System sterowania kurtyn pozwala na ich automatyczne zasłonięcie wraz z zachodem słońca (minimalizując straty ciepła) oraz ponowne odsłonięcie w dzień (zapewniając możliwie największe doświetlenie roślin).
Więcej informacji na temat systemów kurtyn szklarniowych oferowanych przez naszą firmę dostępnych jest TUTAJ. Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego.
Warto zauważyć, iż oszczędności wygenerowane dzięki zastosowanie systemu kurtyn szklarniowych, mogą zwrócić się już po pierwszym sezonie użytkowania. Według informacji od profesjonalnych hodowców, kurtyny szklarniowe w miesiącach zimowych pozwalają zaoszczędzić od 20, nawet do 60% energii.