Profesjonalna szklarnia - o czym pamiętać?
Budowa profesjonalnej szklarni ogrodowej jest ambitnym wyzwaniem. Jak w przypadku innych projektów budowlanych, pierwsze kroki bardzo często okazują się decydujące. Co należy wziąć pod uwagę decydując się na budowę szklarni.
Podłoże szklarni
Wybierając odpowiednie podłoże do budowy przyszłej szklarni, należy pamiętać o tym, aby teren był płaski, a także równy. Jest to bardzo istotna kwestia, głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest działanie składników odżywczych, które na nierównym terenie mogą być podmywane, co nie będzie korzystne dla uprawianych roślin czy warzyw. Drugą z nich jest natomiast stabilność wybudowanej konstrukcji. Przy wyborze gleby można zakupić jedną z nich w sklepie lub wymieszać wierzchnią warstwę podłoża z innymi składnikami, aby zwiększyć kwasować gleby. W przypadku uprawy warzyw dobrym pomysłem będzie zastosowanie mat, które można używać zarówno przez rok, jak i kilka lat. Należy również pamiętać o odpowiednim nawożeniu gleby, a także o regularnej wymianie podłoża. Dzięki tym zabiegom rośliny będą szybciej rosnąć. Najlepszym wyborem ziemi do szklarni będzie ta uniwersalna lub kompostowa. Jeśli chodzi o fundamenty - zależą one od wielkości szklarni. Przy jej niewielkim rozmiarze jako fundamentów można użyć słupów oraz wbijanych płyt w podłoże. Z kolei przy większym - najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna wylewka. Do budowy części naziemnej można użyć cegły, pustaków oraz betonu.
Rentowność szklarni
Wedle opinii ekspertów najbardziej opłacalne jest założenie szklarni na południu, ponieważ przy dostatnim dostępie do Słońca nie trzeba pokrywać opłat za gaz, czy energię elektryczną do ogrzewania szklarni, jakby to było w przypadku północy. Podczas przygotowywania biznesplanu koniecznie należy zawrzeć informacje o rentowności. Hodowcy powinni jednak pamiętać o tym, że transport na północ będzie dla nich korzystny w momencie dobrze ugruntowanej logistyki. Duże firmy zazwyczaj otwierają szklarnie na Terytorium Stawropolskim oraz Krasnodarskim, ponieważ jest tam bardzo ciepło, a także mniej kosztowne są siła robocza oraz ziemia. Ponadto często można tam uzyskać dotację na otwarcie rolnictwa w wysokości nawet 50%.
Wedle ekspertów sytuacja szklarni będzie w dobrej sytuacji w momencie, kiedy jej rentowność wyniesie minimum 20%. Istotną kwestią jest zadbanie przez hodowców o rynek zbytów, a także przeprowadzenie rozmów z potencjalnymi klientami. W biznesplanie warto zrobić analizę SWOT, która pozwoli na określenie zalet, wad, szans oraz zagrożeń płynących z otworzenia szklarni. Do jej zalet należą zdecydowanie: szybki zwrot poniesionych kosztów, niskie koszty organizacji przedsiębiorstwa, popyt na produkty oraz samodzielne korzystanie z wytworzonych produktów.
Dostęp do wody i energii
Odpowiednie nawodnienie upraw w szklarni jest bardzo istotne, jeśli hodowcy chcą uzyskać wysokojakościowe zbiory. Należy dokładnie zaplanować cały proces nawadniania. Przy niewystarczającym nawodnieniu zostaje zahamowany proces fotosyntezy, co z kolei niekorzystnie wpłynie na jakość upraw.
Jeśli hodowcy dostarczą zbyt duże ilości wody, ich rośliny będą narażone na obumieranie korzeni (nie będą w stanie wchłonąć dostarczonej ilości wody), a nawet na ich choroby. Nawadniając podłoże należy pamiętać o kilku zasadach.
Pierwszą z nich jest podlewanie osuszonego podłoża. Drugą - równomierne nawadnianie całego terenu. Trzecią - podlewanie tuż przed wysuszeniem rośliny. Czwartą - dokładne badanie każdego nowego źródła wody. Ponadto przez pierwsze dwa lata od założenia, należy badać wodę co najmniej dwa razy w roku. Piątą - hodowcy powinni zadbać o odpowiednią ilość soli w wodzie, ponieważ jej zbyt wysoki poziom może utrudnić prawidłowy wzrost roślin. Szóstą - istotną kwestią jest zadbanie o prawidłową zasadowość wody. Jej zbyt wysoki poziom prowadzi do niekorzystnego dla roślin pH.
Ostatnią - badanie twardości wody. Powinna mieć ona zrównoważony poziom twardości, w celu uniknięcia niedoborów magnezu oraz wapnia w roślinach.
Do systemów nawadniania szklarni należy zaliczyć dwa najpopularniejsze sposoby: nawadnianie kropelkowe - woda jest dostarczana do rośliny za pomocą rurki, która dodatkowo zapewnia jej odpowiednie ciśnienie oraz systemy zraszaczy szklarniowych - są montowane nad roślinami, co pozwala na ich dokładne nawodnienie.
Konserwacja systemów nawadniania polega na ich dokładnej dezynfekcji oraz czyszczeniu. Najczęściej odbywa się ono poprzez ściągnięcie rur, które doprowadzają wodę oraz późniejsze ich oczyszczenie poprzez odpowiednie środki. Należy pamiętać, że brak konserwacji systemów nawadniania może doprowadzić do skażenia szklarni.
Dostęp do energii - właściciele szklarni mogą się zdecydować na zasilanie szklarni za pomocą energii słonecznej. Panele solarne są w stanie pozyskiwać energię z promieniowania, którego rośliny nie potrzebują do procesu fotosyntezy. Istnieje jednak pewien warunek. Przy takim wyborze pozyskiwania energii, hodowcy muszą liczyć się z dłuższym wzrostem roślin przy jednoczesnym większym wytworzeniu mocy.
Stopień nasłonecznienia oraz ekspozycja na wiatr
Kształt szklarni ma duże znaczenie pod względem pozyskiwania ciepła z zewnątrz. Najwięcej promieni świetlnych dostaje się do niej, gdy padają one w sposób prostopadły do ścianek. Kiedy padają pod kątem, odbijają się od dachu, po czym przemieszczają poza szklarnię. Kąt, jaki pada na Ziemię jest zależny od położenia geograficznego, a także od pory roku. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór szklarni, która posiada trójkątny lub skośny dach. Wybranie prostokątnego będzie nieergonomiczne.
Z kolei jeśli chodzi o ekspozycję na wiatr, warto ustawić szklarnię obok wysokich krzewów (nie mogą być jednak zbyt wysokie, ponieważ uniemożliwi to prawidłowe padanie promieni słonecznych), które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza.
Planowanie uprawy
Do najbardziej opłacalnych upraw szklarniowych należą:
- Nowalijki (sałata, cebula, pietruszka, rzodkiewka, cebula, roszponka) - można je hodować o chłodnej porze. Najczęściej wysiewa się je już pod koniec lutego - do skrzyń lub bezpośrednio do ziemi. Należy je podlewać oraz niekiedy pikować, co pozwala na ich odpowiednią pielęgnację. W bardzo zimne dni można je przykryć agrowłókniną.
- Pomidory (najczęściej odmiana wieloowocowa). Należy odpowiednio przygotować podłoże pod pomidory, poprzez dodanie do ziemi przefermentowanego kompostu lub obornika. Pomidory sadzi się około kwietnia w odstępach 50 cm. Można je podwiązać do podpórek. Należy je podlewać oraz nawozić - głównie nawozem z borem. Wiele producentów decyduje się na ich uprawę, dlatego warto przemyśleć ich sadzenie, aby nie mieć zbyt dużej konkurencji.
- Papryka - jej produkcja trwa do 2 miesięcy. Sadzonki najczęściej wsadza się około drugiej połowy marca lub w kwietniu. Należy je wsadzić do żyznej oraz próchniczej ziemi. Konieczne jest ich podwiązywanie. Wsadza się je co 2-3 pędy. Przy ich hodowli istotna jest wilgotność.
- Ogórki - należy je uprawiać z rozsady (wysokość 30 cm). Nasiona można wysiewać w pomieszczeniu w okolicach lutego. Z kolei rozsadę należy umieścić pod osłonami najwcześniej od kwietnia. Nie powinno się ich podlewać zimną wodą. Ponadto nie sprzyja im zbyt duża ilość azotu.
- Melon - ma spore wymagania pod względem światła i ciepła. Pierwszym sposobem jego otrzymania jest zasianie nasion w marcu oraz zostawienie ich pod osłonami. W szklarni należy go sadzić co 3 pędy. Melon lubi żyzne podłoże. Ponadto należy je ściółkować. Z kolei zapylanie odbywa się ręcznie poprzez włożenie kwiatów męskich do żeńskich.
Okres wegetacyjny
Ciekawym rozwiązaniem podczas okresu wegetacyjnego jest zastosowanie szklarni, oświetlanej światłem LED. Dużą zaletą płynącą z takiego rozwiązania jest uprawa całoroczna bez względu na panujące temperatury na zewnątrz. To jak często zbiera się uprawy, zależy od ich rodzaju. Pomidor pełną dojrzałość uzyska po czasie 7-8 tygodni, z kolei sałata - około 42 dni. Wcześniej wymieniony owoc sadzi się na przełomie sierpnia i września. Później w okolicach listopada/grudnia.
Hodowcy zyskują lepsze wpływy finansowe, ponieważ sadzą pomidory w miesiącach, w których ich konkurencja tak nie postępuje. Co za tym idzie - sprzedają pomidory w droższej cenie. Porównując tradycyjną szklarnię do tej oświetlanej światłem LED, nasuwa się bardzo ciekawy wniosek - okres produkcyjny w zwykłej szklarni trwa cztery miesiące krócej niż w tej oświetlanej.
Zatrudnianie kadry
Przy planowaniu budowy sporej szklarni, warto zastanowić się nad kadrą pracowniczą, która będzie się zajmować uprawami. Kiedy jej budowa nie będzie jeszcze skończona, hodowcy mogą zacząć rozglądać się za potencjalnymi kandydatami. Dobrym sposobem na ich znalezienie będzie zamieszczenie ogłoszenia w Internecie.
Warto zatrudniać osoby, które miały już pewne doświadczenie w tego typu pracy, ponieważ nie będzie trzeba ich przyuczać do wykonywanego zawodu. Konieczne jest ich zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Można przeprowadzić pewnego rodzaju rozmowę kwalifikacyjną, aby zobaczyć czy przyszłemu pracownikowi zależy na zdobyciu tego typu zatrudnieniu. Można wtedy ocenić jego motywację oraz sprawdzić jego dokładność.
Prowadzenie szklarni - wskazówki
Jeśli hodowcy są przygotowani do otwarcia szklarni pod każdym względem powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Pierwszą z nich jest rejestracja spółki LLC bądź indywidualnego przedsiębiorstwa, otrzymanie wszystkich pozwoleń, a także nabycie odpowiedniej wiedzy na temat systemu płac oraz podatków.
Drugą - nawiązanie współpracy z nabywcami, a także dbanie z nimi o pozytywne relacje. Dobrym pomysłem będzie zawarcie umowy z restauracjami, sklepikami, szkołami, przedszkolami. Hodowca powinien również współpracować z przynajmniej jednym supermarketem. Ponadto nie powinien oszczędzać na zakupie maszyn, dobrego nawozu, czy nasion.
Hodowca może się także zdecydować na zasadzenie kwiatów. Po podjęciu takiej decyzji powinien zapisać się na odpowiedni, przygotowujący go kurs. Nasionka nie zawsze będą szybko rosnąć. Hodowca będzie musiał więc być bardzo cierpliwy. Jednak gdy poczeka przez pewien czas oraz zasadzi sporą liczbę roślin osiągnie świetnie rezultaty finansowe.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu posiadają Państwo znacznie większą wiedzę na temat budowy oraz wyposażenia profesjonalnej szklarni. Mieliśmy na celu udzielenie odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pojawiają się podczas tworzenia tego typu przedsięwzięcia. Życzymy więc powodzenia w budowie.