Kurtyny szklarniowe - sposób na oszczędzenie energii jesienią i zimą
Lato powoli dobiega końca. Chłodniejsze miesiące oznaczają najczęściej większe wydatki, związane z ogrzewaniem upraw szklarniowych. Koszty energii wciąż rosną, dlatego też aby utrzymać rentowność upraw, warto szukać oszczędności na tej płaszczyźnie. Jednym ze sposobów są kurtyny szklarniowe.
Korzyści z montażu kurtyn szklarniowych - oszczędność energii i regulacja klimatu
Kurtyny szklarniowe to elementy wyposażenia szklarni, które pozwalają na regulację klimatu wewnątrz i dopływu światła słonecznego.
Bywają także wykorzystywane w celu rozdzielenia przy ich pomocy poszczególnych części szklarni, tak by w każdej z nich zapewnić odpowiednie warunki dla poszczególnych gatunków roślin.
Kurtyny mogą odsłaniać lub zasłać całą długość szklarni. Latem jest to doskonały sposób na chłodzenie i zapewnienie odpowiedniej ilości cienia. Przede wszystkim jednak pozwalają zużywać mniej energii w okresie zimowym - kurtyny stanowią barierę, która pozwala zatrzymać ciepło wewnątrz i tym samym nie musimy tak dużo wydawać na ogrzewanie. Niektórzy hodowcy decydują się, by zainstalować w szklarni dwuwarstwowe kurtyny. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej o od 20 do nawet 70%!
Kurtyny szklarniowe powinny być przede wszystkim spuszczane na noc - gdy nie ma dostępu do naturalnego światła, które mogłoby korzystnie wpływać na uprawy. W tym czasie zdecydowanie lepiej jest zasłaniać kurtyny. Dzięki temu można zatrzymać ciepło w pobliżu roślin. Jednocześnie jest to dodatkowa ochrona przed zimnem z zewnątrz.
Nie należy jednak wpadać w pułapkę nadużywania kurtyn, co zdarza się przede wszystkim ich początkującym użytkownikom, zachwyconym korzyściami, jakie dają. Wystarczy, że będziemy zamykać je tuż przed zachodem słońca i otwierać z samego rana, po wschodzie. To pozwoli osiągać optymalne efekty.
Kurtyny szklarniowe - rodzaje
Hodowca, który zainteresowany jest zainstalowaniem w swojej szklarni kurtyny, może wybierać spośród szerokiej gamy rozwiązań. W zależności od potrzeb można dopasowywać i łączyć ze sobą różne warianty, tak aby osiągnąć zamierzone cele: energooszczędność, idealny klimat, temperaturę czy nasłonecznienie.
W zależności od tego, gdzie chcemy zainstalować kurtynę możemy wyróżnić między innymi kurtyny wierzchołkowe (montowane nad innymi rodzajami kurtyn) czy kurtyny rolowane na połacie dachowe. Oprócz popularnych kurtyn energooszczędnych możemy również zdecydować się na kurtyny przeciwsłoneczne, cieniujące i warstwowe (montowane w celu wydzielenia w szklarni osobnych stref o różnym klimacie, w celu hodowli różnych gatunków roślin).
Materiały, z których wykonuje się kurtyny szklarniowe
Kurtyny szklarniowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, które decydują o efektach i zastosowania i funkcjonalności. Wybór najlepszego rozwiązania warto skonsultować ze specjalistami z naszej firmy. Możemy wyróżnić przede wszystkim trzy kategorie:
- porowate - posiadające mikroskopijne dziurki - wolne przestrzenie. Materiały porowate nie są w 100% szczelne, dzięki czemu pozwalają na kapanie kondensatu z dachu, niestety w czasie zimy w niektórych wypadkach nie zapewniają niezbędnej izolacji cieplnej;
- nieporowate - są w 100% szczelne, jednak mogą nie być idealnie dostosowane do stosowania w kurtynach, gdyż nie pozwalają na przenikanie kondensatu.
- półporowate - to najbardziej funkcjonalne i najczęściej polecane rozwiązanie - pory są tak małe, że pozwalają na odprowadzanie kondensatu z dachu, jednak materiał chroni przed zbyt dużą wymianą powietrza z góry lub pod zasłonami po zamknięciu.
Zwłaszcza w większych szklarniach kurtyny najlepiej sprawdzają się w połączeniu z systemem automatyzacji. W takim przypadku samodzielna kontrola hodowli byłaby dość uciążliwa i wymagała dużego zaangażowania od pracowników. Dzięki automatycznemu sterowaniu kurtynami możliwa jest pełna kontrola nad wieloma czynnikami jednocześnie: przepływem powietrza, temperaturą, wilgotnością, a także ilością światła słonecznego.
Oferta dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroka, dlatego też bez problemów pomożemy Państwu znaleźć i dopasować kurtyny, które najlepiej odpowiadają Państwa potrzebom. Proponujemy kompleksową usługę obejmującą fachowe doradztwo, montaż i serwis. Dzięki temu zyskają Państwo możliwość efektywniejszego ogrzewania swojej szklarni i stworzenia w niej idealnych warunków klimatycznych. To przełoży się na większą rentowność prowadzonej działalności.