Papryka w szklarni

Papryka w szklarni

Papryka jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym- stanowi niezastąpiony element wielu dań na niemalże wszystkich kontynentach. W naszej kuchni występuje w różnych postaciach - sproszkowanej, surowej, gotowanej, pieczonej. Produkuje się z niej liczne przetwory i marynaty. Rodzime papryki pochodzące z upraw szklarniowych znajdują rynek zbytu na całym świecie. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jej prozdrowotne właściwości i walory smakowe znane były na długo przed hiszpańską kolonizacją.

Na europejskich stołach papryka pojawiła się pod koniec XV stulecia. Znanych jest wiele jej odmian; od słodkich (Bell, Banana, Cherry, California Wonder, Marta Polka, Oleńka) po ostre (PCR, Habanero, De Cayenne). Papryka to cenne źródło witamin, w szczególności łatwo przyswajalnej witaminy, witamin z grupy B, a także dobrze rozpuszczalnych w tłuszczach prowitaminy A i witaminy E.

Optymalny rozwój papryki w warunkach szklarniowych

Uprawa papryki wymaga spełnienia okreslonych warunków wewnątrz szklarni. Plan uprawy należy dostosować do konkretnej odmiany. Inne warunki rozwoju należy spełnić dla odmiany słodkiej, innych nieco bardziej wymagających wymagać będzie uprawa papryki ostrej.

Światło i ciepło

Rozwój paprykiKluczową rolę dla wzrostu i optymalnego rozwoju papryki odgrywa światło. Ważne jest, aby uprawom dostarczyć stałe jego źródło. Średnio potrzebnych jest ok. 6 godzin intensywnego nasłonecznienia. Należy przy tym pamiętać, że niektóre odmiany papryki potrzebują nawet do 12 godzin naświetlania w ciągu doby. Nieodpowiednie doświetlenie efektuje często wykształceniem owoców o niepożądanym kształcie i małej wielkości.
 
Należy pamiętać, że papryka jest rośliną pierwotnie rosnącą na terenach o wysokim nasłonecznieniu, więc podobne warunki należy zapewnić w szklarniach. Mowa tu o dostarczaniu światła intensywnego, a także odpowiedniej wilgotności powietrza - dzięki temu papryka uzyska odpowiednie parametry i kolor.
 
Optymalna temperatura gleby powinna wynosić około 21° C. Jeśli jednak temperatura spada poniżej 20° C, warto dokonać inwestycji w maty grzewcze.
 
Dzięki nim możemy mieć pewność, że temperatura podłoża nie spadnie do temperatury krytycznej, która mogłaby zahamować wzrost i rozwój rośliny. Kwitnienie sadzonek odbywa się w przedziale 18- 21 ° C. Wymagania termiczne dotyczące prawidłowego wzrostu papryki w warunkach szklarniowych rozpoczynają się od ok.  22 ° C w dzień.
 
Watro jednak pamiętać, iż temperatura przekraczająca 30 ° C może być przyczyną nieprawidłowego wykształcania się owoców. W nocy natomiast należy dopilnować, by temperatura powietrza nie spadła poniżej 16 ° C.

Warunki glebowe

Papryka - warunki glebowePlanując profesjonalną hodowlę papryki w szklarni, warto pamiętać o odpowiednim odżywieniu gleby. Papryka doskonale rozwija się w glebach żyznych, bogatych w azot, wapń i potas. Prawidłowy rozwój rośliny pomoże zapewnić gleba próchnicza. Idealne pH gleby powinno wynosić od 6,0 do 7,0. Nawóz należy stosować zaraz po pojawieniu się pierwszych owoców (nadmiar ogranicza rozrost ilościowy). W tym celu można stosować preparaty dolistne, popularność zyskują także preparaty wieloskładnikowe, zawierające m.in. fosfor i żelazo. Warto pamiętać, że nawóz powinien być dobrze rozpuszczalny w wodzie i dostosowany do poszczególnych odmian papryki.

Nawadnianie

W szklarni powinny być wdrożone rozwiązania, które będą wspierać optymalne, regularne nawadnianie roślin. Intensywność nawadniania podłoża należy dopasować do rodzaju gleby i etapu rozwoju papryki. W obiektach szklarniowych warto zadbać o odpowiedni, cykliczny system doprowadzania wody, gdyż przesuszenie gleby może doprowadzić do utraty kwiatów. Optymalna wilgotność powietrza dla papryki wynosi ok. 80 %.

Wyposażenie szklarni - o czym należy pamiętać

W procesie uprawy istotne jest wykorzystanie odpowiednich elementów wyposażenia szklarni- pomoże to zapewnić optymalne warunki rozwoju roślin. Wiele szklarni wyposażonych jest w profesjonalne systemy zasłon termoizolacyjnych.
 
Dzięki nim ciepło nie wydostaje się w nadmiarze z obiektu szkarniowego, co tym samym przyczynia się do przyspieszenia zbioru owoców. Ponadto systemy te doskonale regulują mikroklimat szklarni, który warunkuje jakość uprawy. Kurtyny szklarniowe idealnie dopasowują ilość wpadających do szklarni promieni słonecznych, dzięki czemu możliwa jest redukcja strat energii i tym samym- zwiększenie wydajności hodowli.
 
Tego typu rozwiązania pozytywnie wpływają na ekonomię  i usprawniają zarządzenie uprawą. Przy nabywaniu kurtyn szklarniowych do profesjonalnej uprawy papryki, należy pamiętać o wyborze systemów  wyprodukowanych z wysokojakościowych tkanin. Systemy cieniowania pomagają zredukować ilość docierającego do wnętrza szklarni światło- jest to niezwykle istotne zwłaszcza w sezonie letnim, gdy nagrzewanie powietrza do temperatury powyżej 30 ° C może być dla papryki szkodliwe.
 
Paprykę wysiewa się w odległości ok. około 2,5 - 3 cm. Kiełkowanie trwa zazwyczaj od 8 dni do 3 tygodni, w zależności od czynników panujących wewnątrz szklarni. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj temperatura gleby. Kiełkowanie można przyspieszyć na początku sezonu, mocząc nasiona przez około dziesięć minut przed sadzeniem. Najbardziej ostre rodzaje papryki wymagają długiego okresu dojrzewania i specyficznej pielęgnacji.
 
Zapewnienie odpowiednich warunków wzrostu i rozwoju papryki w szklarni pozwoli cieszyć się doskonałym zbiorem nawet co 7- 8 dni. Czas ten zależy także od konkretnej odmiany papryki. Dobry wybór układów termoizolujących, w tym także systemów cieniowania szklarni przyczynia się do redukcji kosztów związanych z profesjonalną uprawą roślin.