Stuteczna dezynfekcja szklarni
Dokładne czyszczenie i dezynfekcja zarówno w przypadku dużych, komercyjnych, jak i małych domowych szklarni powinny przeprowadzać należy po zakończeniu sezonu (przed rozpoczęciem nowej uprawy). Zabiegi te mają nie tylko znaczenie higieniczne. Przede wszystkim znacząco wpływają na stan upraw, stanowiąc skuteczny sposób na walkę ze szkodnikami i chwastami. Z tego powodu tak ważne jest, by przeprowadzić dezynfekcję starannie i we właściwy sposób, stosując najefektywniejsze metody i preparaty.
Dokładne czyszczenie i dezynfekcja szklarni to najskuteczniejsze sposoby na walkę ze szkodnikami.
Podczas sezonu wegetacyjnego w szklarniach rozwijają się nie tylko uprawiane rośliny - bardzo często odpowiednie warunki do rozwoju znajdują również chwasty i szkodniki (mikroby). Co gorsza, ciepłe wilgotne powietrze sprzyja namnażaniu się różnego rodzaju glonów, grzybów i owadów. Wielu hodowców latami toczy z nimi nieskuteczną walkę, nie mając świadomości, że źródłem problemu może być niewłaściwie przeprowadzona dezynfekcja i brak wystarczającej dbałości o czystość pomieszczeń.
Należy pamiętać o tym, że dezynfekcja powinna być wykonywana zawsze tuż przed uprawą, by wyeliminować szkodniki, które rozprzestrzeniły się w okresie zimowym. Powinna ona obejmować nie tylko główne pomieszczenie szklarni, ale i wszelkiego rodzaju prowadzące do niej łączniki, tunele i hale. Należy dezynfekować także stosowane w szklarni narzędzia i pojemniki.
Dezynfekcja szklarni - przygotowania
Dezynfekcja szklarni jest procesem, który powinien przebiegać dwuetapowo. Pierwszym etapem jest wstępne czyszczenie szklarni, a dopiero drugim dezynfekcja przy pomocy specjalistycznych preparatów. Przygotowania należy rozpocząć od dokładnego wysprzątania szklarni i usunięcia z niej wszystkich resztek roślinnych, a także niepotrzebnych sprzętów i narzędzi, które będą musiały zostać wyczyszczone osobno. Na tym etapie należy bardzo starannie umyć całą szklarnię - dotyczy to również betonowych posadzek, a także wszelkich urządzeń znajdujących się w pomieszczeniach, takich jak instalacja nawadniająca czy kapilary. Dopiero gdy zakończymy wstępne czyszczenie, możemy rozpocząć właściwą dezynfekcję szklarni.
Jak zdezynfekować szklarnię? - Środki i metody
Dezynfekcję szklarni możemy przeprowadzić różnymi metodami, jednak nie wszystkie z nich są tak samo skuteczne. Warto w tym miejscu omówić najczęściej stosowane rozwiązania i wskazać ich wady oraz zalety.
Alkohol
Do dezynfekcji szklarni możemy wykorzystać po prostu alkohol. 70% roztwór zabija mikroby, dlatego też doskonale sprawdza się przede wszystkim przy sterylizacji sprzętu używanego w szklarni, takiego jak nożyce ogrodowe czy noże propagacyjne. Niestety, alkohol i oparte na nim środki dezynfekcyjne są lotne, dlatego też ich działanie jest wyłącznie krótkotrwałe.
Wybielacz
Obecnie najczęściej stosowanymi środkami do dezynfekcji szklarni są chlorowe wybielacze rozcieńczone w wodzie. Ich zaletą jest przede wszystkim relatywnie niska cena. Mogą być stosowane do kompleksowego odkażania szklarni - wszelkiego rodzaju metalowych konstrukcji, stołów uprawowych, betonowych podłóg czy urządzeń nawadniających. Niestety, jest to środek drażniący dla skóry, oczu i tkanin, dlatego też należy stosować go z dużą ostrożnością. Przed rozpoczęciem dezynfekcji doniczek przy pomocy wybielacza należy usunąć z nich ziemię i resztki roślin.
Preparat Intra Hydrocare
Obecnie wielu hodowców za najskuteczniejszy i najprostszy sposób dezynfekcji uważa preparat Intra Hydrocare, który może być wykorzystywany również do oprysku w celu odkażania szklarni. Jest on bardzo wydajny i wygodny w użyciu, po umyciu nim powierzchni nie ma konieczności spłukiwania ich wodą.
Posiada on bardzo wiele zalet:
- skutecznie usuwa zanieczyszczenia organiczne
- 50 ml wystarczy na 1000 litrów wody
- bezpośrednio po zastosowaniu można ustawić maty uprawowe i rośliny
- jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i urządzeń, pozwala przeprowadzić dezynfekcję zgodnie z najnowszymi zaleceniami - oprócz szklarni, preparat ten stosowany jest również na fermach drobiu
Na co uważać w czasie czyszczenia i dezynfekcji szklarni?
W trakcie czyszczenia i dezynfekcji szklarni warto zwrócić uwagę na odpowiedni strój. W szklarni należy wkładać osobną parę butów, której nie nosimy na co dzień, na zewnątrz, powinniśmy również unikać ubrań w jaskrawych kolorach, które przyciągają owady. Dezynfekcja przebiega sprawniej, jeśli w trakcie sezonu regularnie usuwa się chore rośliny.
Dezynfekcja i dokładne czyszczenie szklarni to najlepszy sposób na to, by zapobiegać rozwojowi chwastów i szkodników. Właściwie przeprowadzone przed rozpoczęciem sezonu mogą przełożyć się na znacznie lepszy stan upraw. Należy jednak pamiętać o tym, by wybrać odpowiednie preparaty i dokładnie stosować się do zaleceń na opakowaniu, zachowując przy tym ostrożność.