Róże - uprawa w szklarni
Róża uznawana jest za jeden z najbardziej szlachetnych i przez wiele osób uznawany za najpiękniejszy z kwiatów. Stanowi dominujący i ponadczasowy element wielu kompozycji oraz bukietów. Róże sprawdzają się również jako dekoracja i dodatek przy wystroju wnętrz. Popularność tegi kwiatu wśród odbiorców, od wielu lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Hodowcy mogą zatem liczyć na niezmiennie, duży rynek zbytu.
Jakie są najpopularniejsze odmiany róż i jakie warunki należy zapewnić sadzonkom, aby osiągać najlepsze wzrosty?
Róża hodowana w szklarni – sposób na piękne i zdrowe kwiaty
Każda roślina ozdobna wymaga innych warunków uprawy, by wydać dorodne kwiaty. W przypadku hodowli róż znaczenie ma nie tylko rodzaj podłoża, dostęp do naturalnego światła czy sposób nawadniania, ale także ekspozycja na różnorodne warunki atmosferyczne oraz biologiczne.
Niektóre gatunki wyróżniają się dużą odpornością na choroby, a inne wymagają szczególnych zabiegów ochronnych oraz pielęgnacyjnych. Umiejscowienie sadzonek w szklarniach pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, częściowo odizoluje rośliny od szkodników, a także pomoże ustabilizować temperaturę. Dzięki zrównoważonym warunkom cały proces staje się bardziej przewidywalny, a właściciel szklarni może skuteczniej kontrolować swoje uprawy.
Większość gatunków róż sadzi się jesienią i stosuje do tego celu pojemniki o średnicy przynajmniej 23 cm. To niezwykle ważne, by sadzonki miały dostęp do świeżego powietrza, a więc najlepszą opcją okazuje się przestronna szklarnia lub mniejsza, ale z możliwością częstego wietrzenia. Na cyrkulację powietrza wpływa także rozmieszczenie roślin – należy pamiętać, że nie mogą one być ustawione zbyt gęsto. Róże dobrze rosną na żyznej glebie, bogatej w składniki pokarmowe i próchnicę. Powinna mieć ona odczyn 5,5–6,5 pH. Na dnie pojemnika warto ułożyć małe kamienie, które zwiększają drenaż, a tym samym zapobiegają gniciu korzeni.
Po zasadzeniu zaleca się stosowanie nawozów z dużą ilością fosforu, wpływającego na prawidłowy rozwój kwiatów.
Najpopularniejsze odmiany róż
Współcześnie istnieją tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy odmian tego królewskiego kwiatu. Do najbardziej popularnych należą Aqua, El Toro, White Naomi czy też Mexican Girl. Pąki róż odmiany Aqua przybierają jasnoróżowy odcień, a ich wysokość może osiągać nawet 10 cm. Kwitną obficie i nie posiadają wielu kolców.
Głęboko czerwone El Toro to odmiana o subtelnych, nieregularnych i skręconych płatkach oraz delikatnym, przyjemnym zapachu. Róże White Naomi wyróżniają się z kolei okazałymi, białymi kwiatami. Ich gęsto ułożone, lekko wywinięte na brzegach płatki tworzą wyjątkowo atrakcyjne pąki. Ciekawe wrażenia estetyczne gwarantuje odmiana Mexican Girl, czyli połączenie jasnej czerwieni z pomarańczowymi akcentami kolorystycznymi.
Najważniejsze zalecenia uprawy szklarniowej
Wybierając róże do uprawy szklarniowej, należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące na zewnątrz, a także wymagania co do wielkości szklarni, jakie zakłada hodowla danej odmiany. Jak wspominaliśmy na początku artykułu, w przypadku uprawy pod osłoną, pogoda nie ma aż tak dużego znaczenia, jak dzieje się to w przypadku otwartej przestrzeni, jednakże istnieją pewne uwarunkowania, które mogą mieć wpływ nawet na ten typ hodowli. Do takich czynników zalicza się odpowiedni stopień ekspozycji sadzonek na naturalne światło.
Róże do zakwitnięcia potrzebują przynajmniej 6 godzin bezpośredniego wystawienia na światło naturalne, dlatego osłona nie powinna znajdować się pod drzewami czy pomiędzy wysokimi budynkami. Królowa kwiatów lubi słońce, ale jego nadmiar, a w szczególności promienie odbijające się i oddziałujące na róże od spodu, mogą powodować porażenie liści. Istnieją sposoby, by ochronić sadzonki przed nadmiarem słońca i są to na przykład nowoczesne systemy cieniowania.
Aby uzyskać jak najlepsze wzrosty, często należy kontrolować wilgotność gleby i w razie potrzeby uzupełniać niedobory.
Hodowla róż a pory roku, czyli kalendarz prac
Początek sezonu (wiosna) to czas idealny na przycinanie oraz kształtowanie roślin. Na przełomie marca i kwietnia należy przeprowadzić usuwanie słabych, chorych oraz źle wykształconych pędów, dodać do gleby świeżej ściółki oraz eko kompostu, który dostarczy składników odżywczych. W przypadku róż należy zastosować nawozy o niskiej zawartości źle tolerowanych przez te rośliny azotanów.
Wiosną powinniśmy także zadbać o zapewnienie ochrony przed szkodnikami i chorobami, stosując odpowiednie środki wspomagające rozwój korzeni, a także dbając o spulchnianie i tym samym wietrzenie gleby.
Latem następuje okres zakwitania, dlatego należy wtedy dostarczyć roślinom zwiększoną podaż wody. Podlewanie powinno odbywać się zgodnie ze schematem – na tydzień 2,5 cm wody w głąb gleby. Po zakończeniu kwitnienia ponownie stosuje się odpowiednie nawozy. O tej porze roku warto także zadbać o dokarmianie dolistne, do którego zalicza się np. emulsję rybną. Pomoże to wzmocnić krzewy, a tym samym zapewnić silniejsze i zdrowsze kwiaty oraz łodygi.
Jesienią usuwa się lub przycina stare liście, a także zabezpiecza rośliny na kolejny sezon. Warto zastosować odpowiednie preparaty ochronne przed chorobami i szkodnikami, a koniecznie należy zredukować ilość dostarczanej wody. Nie powinno się także przycinać pędów aż do momentu całkowitego uśpienia roślin. Kiedy nadejdzie zima, należy dbać o optymalne nawodnienie, by zapobiegać wysuszeniu korzeni.
Uprawa róż w szklarni to proces wymagający znajomości konkretnej odmiany oraz zaangażowania hodowcy o każdej porze roku. Na szczęście, współcześnie można liczyć na wiele udogodnień, takich jak systemy termoizolacyjne czy cieniujące, które ułatwią stworzenie optymalnych warunków do rozwoju tego ponadczasowego, wyjątkowego kwiatu.