Wentylacja naturalna w szklarni - dlaczego warto?

Cyrkulacja powietrza w szklarniach jest niezwykle ważna, jest to jeden z warunków sprzyjających rozwojowi roślin. Jeśli temperatura w szklarniach jest zbyt wysoka ma to niekorzystny wpływ na hodowane w niej rośliny, dlatego wentylacja w szklarni jest niezbędna. Wentylacja w szklarni jest potrzebna, aby osiągnąć wysoką wydajność i odpowiednie tempo wzrostu roślin. Dzięki niej zapobiega się ryzyku kondensacji, zapewnia odpowiedni ruch mas powietrza, zmniejsza różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą, eliminowana jest możliwość przegrzania w ciągu dnia, pozwala na zaadaptowanie się roślin przed zasadzeniem ich na zewnątrz. Wentylacja naturalna zmniejsza ryzyko zbytniej wilgotności wewnątrz szklarni oraz ryzyko pleśni i chorób.

Na czym polega wentylacja naturalna?

Wentylacja naturalna polega na swobodnym przepływie powietrza przy pomocy otwartych okien, otworów wentylacyjnych i drzwi. W przypadku tego rodzaju wentylacji wilgotne i przegrzane powietrze z szklarni zastępowane jest nowym, świeżym. Odbywa się to w niewymuszony, swobodny sposób. Jeśli wentylacja jest odpowiednio skonstruowana, zapewnia spokojny przepływ powietrza bez tworzenia przeciągów, które mogłyby uszkodzić rośliny. Świetnym rozwiązaniem są też otwierane dachy, dzięki czemu cieplejsze powietrze jest wypychane na zewnątrz, a chłodniejsze przepływa między roślinami. Dzięki dopływowi świeżego powietrza z zewnątrz unika się nadmiernej wilgotności w szklarni.

Jak powinna być stworzona odpowiednia wentylacja naturalna?

Aby wentylacja naturalna działała w właściwy sposób konieczne jest odpowiednie jej rozmieszczenie. Przy budowie szklarni, jeśli jest taka możliwość lepiej, żeby była ona wyższa. Jest to bardziej korzystne dla roślin, ponieważ najcieplejsze powietrze gromadzi się wyżej - dalej od rośliny. Okna powinny być takich samych lub podobnych rozmiarów, zamontowane na różnych wysokościach, aby umożliwić równomierny przepływ powietrza. W przypadku otworów wentylacyjnych w ścianie bocznej i dachu ich łączna powierzchnia powinna być taka sama. Ilość oraz wielkość otworów również powinna być wcześniej ustalona i stanowić około 15-20% powierzchni podłogi.
 
Okna i otwory wentylacyjne w ścianach bocznych powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości czyli powyżej regałów z roślinami, aby powietrze z zewnątrz i wewnątrz szklarni zmieszało się i otrzymało właściwą temperaturę zanim dotrze do roślin. Jeśli warunki na to pozwalają, warto usytuować szklarnię w taki sposób, aby wiatr owiewał jej dłuższą ścianę, dzięki czemu naturalny przepływ powietrza zostanie wykorzystany optymalnie. Aby usprawnić system wentylacji naturalnej warto zainwestować w automatycznie otwierane okna.
Wentylacja naturalna nie zawsze wystarczy
Wentylacja naturalna
Niestety wentylacja naturalna, w przypadku bardzo wysokich temperatur może okazać się niewystarczająca, szczególnie jeśli chodzi o duże szklarnie. Aby skutecznie obniżać w takich przypadkach stopień nagrzewania w szklarni powinna być ona wyposażona dodatkowo w wentylatory oraz system kurtyn szklarniowych. Skuteczny w tym przypadku będzie również otwierany dach, dzięki któremu można pozbyć się nadmiaru ciepłego powietrza ( cieplejsze powietrze automatycznie jest wypychane do góry).
 
Kurtyny termoizolacyjne i cieniujące są bardzo ważnym wyposażeniem szklarni. Regulują one klimat oraz dopływ światła słonecznego. Służą do optymalizacji kontroli zużycia energii. Kurtyny szklarniowe służą do cieniowania, regulacji przepuszczalności powietrza oraz otrzymania odpowiedniego efektu termicznego. Kurtyny są przydatne zarówno latem jak i zimą. W upalne dni konieczne jest także używanie wentylatorów, które powodując większy ruch powietrza efektywnie obniżają i wyrównują temperaturę wewnątrz szklarni.

Korzyści z stosowania wentylacji naturalnej

Zalet stosowania wentylacji naturalnej jest wiele, widoczne jest to szczególnie w przypadku posiadania dużych szklarni. Korzystając z wentylacji naturalnej znacznie ogranicza się koszty stale rosnących cen energii. Wentylacja naturalna sprawdza się świetnie zarówno w dużych jak i małych szklarniach. Dzięki wpływowi świeżego powietrza znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadmiernej wilgotności. Uprawy w przypadku wentylacji naturalnej są chłodzone bardziej równomiernie. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu upraw oraz dostosowaniu otworów wentylacyjnych można uzyskać bardzo dobre efekty oraz poprawić tempo wzrostu roślin. Posiadanie dobrego systemu wentylacji znacznie wpływa na ograniczenie rozwoju szarej pleśni, a także chorób wywoływanych przez patogeny grzybowe.
 
Podsumowując, naturalne systemy wentylacji w szklarniach powinny należeć do podstawowego wyposażenia szklarni. Przy budowie szklarni i rozmieszczaniu otworów wentylacyjnych należy je usytuować w odpowiednich miejscach oraz przemyśleć ich ilość tak, aby optymalnie spełniały swą funkcję. Dzięki stosowaniu wentylacji naturalnej, można znacznie ograniczyć koszty zużycia energii, jak również zoptymalizować jakość i wielkość plonów. Niestety zdarza się, że wentylacja naturalna nie wystarcza szczególnie w przypadku zbyt wysokich temperatur. Dlatego warto dodatkowo wyposażyć szklarnie w automatyczne wentylatory oraz kurtyny szklarniowe.