Modernizacja szklarni
Sezon zimowy to dobry czas na wykonanie prac konserwacyjnych w szklarni. Dotyczy to zarówno dużych, profesjonalnych szklarni uprawowych jak i szklarni o mniejszej powierzchni. Modernizacja szklarni polega na wdrażaniu nowych rozwiązań, zarówno usprawniających pracę jak i mających bezpośredni wpływ na wzrost upraw. To także działania mające na celu poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa.
W przypadku upraw szklarniowych, Istnieje kilka kluczowych elementów, na których warto się skupić, przeprowadzając modernizację.
Technologia w szklarni
Jak w przypadku większości branż, tak i w przypadku upraw szklarniowych, wykorzystanie nowych technologii pozwala znacznie usprawnić pracę oraz osiągnąć lepsze wyniki.
Koszty związane z modernizacją sprzętu i wyposażenia są bardzo często ujęte w budżecie rocznym. Warto pamiętać również o tym, iż w przypadku urządzeń wyposażania szklarni, wykorzystywane technologie (oraz wynikający z nich wzrost efektywności), zmieniają się dość dynamicznie.
Tak jak w przypadku każdego rodzaju działalności, również w przypadku upraw szklarniowych, konkurencyjność jest niezwykle istotnym czynnikiem biznesowym.
Dlatego też stałe monitorowanie trendów oraz śledzenie i sukcesywne wdrażanie nowych technologii należy do stałych obowiązków hodowców.
Modernizacja poszczególnych elementów wyposażenia szklarni, może w znacznym stopniu wpływać na:
- mniejsze zużycie zasobów
- lepszą efektywność wykorzystanych surowców
- większy zysk
- szybszą realizację dostaw
Wpływ modernizacji na wzrost upraw
Wzrosty upraw osiągane w szklarni jednoznacznie określają wysokość zysków hodowcy. Tempo wzrostu oraz jakość osiąganych upraw zależą z kolei w znaczniej mierze od efektywności pracy systemów wyposażenia szklarni.
Prowadząc profesjonalną szklarnię należy zatem nieustannie szukać nowych, lepszych rozwiązań.
Modernizacja szklarni: które elementy warto unowocześnić
Na długą żywotność konstrukcji szklarni wpływa wiele poszczególnych elementów, które jednocześnie wpływają na wzrost upraw. Wśród nich należy wyróżnić między innymi:
Pokrycie szklarni
To z pewnością obszar, który pozwala uzyskać realną oszczędność w stosunkowo niedługim czasie. Pokrycie szklarni nowoczesnymi materiałami pozwala skuteczniej utrzymać temperaturę wewnątrz. Uzyskuje się w ten sposób lepsze i stabilniejsze warunki dla rozwoju roślin.
Ogrzewanie
Stabilne warunki szklarniowe wymagają dobrego systemu ogrzewania. Nowoczesne grzejniki pozwalają nie tylko na uzyskanie stabilnych warunków dla upraw, ale również zmniejszyć ilość zużywanej energii. Dodatkowo, zastosowanie wentylatorów z poziomym przepływem powietrza pozwala rozprowadzać ciepło po całej szklarni. W celu zmniejszenia kosztów oraz zwiększenia wydajności dobrym pomysłem również zastosowanie nowoczesnych, wysokowydajnych kotłów grzewczych na naturalne źródła paliwa.
Wentylacja
Jest to kolejny czynnik, który ma znaczący wpływ na koszty energii. Wykorzystanie wysokiej jakości kurtyn szklarniowych, wydajnych wentylatorów, a w razie konieczności nawet zmiana konstrukcji szklarni (konstrukcje z otwieranym dachem), pozwoli generować znaczne oszczędności niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.
System monitorowania i sterowania
Systemy tego rodzaju to jeden z najprężniej rozwijających się elementów nowych technologii. Wiele z nich pozwala zarządzać temperaturą oraz innymi czynnikami środowiska w szklarni za sprawą niezwykle intuicyjnych rozwiązań. W ten sposób możemy zyskać dwa urządzenia w jednym - bardzo popularne jest połączenie systemu ogrzewania z chłodzeniem.
Nawadnianie
Odpowiednie nawadnianie to kolejny, niezwykle istotny element „życia” szklarni. Nowoczesne systemy nawadniania szklarni są coraz bardziej efektywne. Ich modernizacja pozwala w znacznym stopniu obniżyć koszt prowadzonej działalności.
Zastosowanie systemu recyklingu wody do ponownego wykorzystania, to nie tylko optymalizacja kosztów ale także działanie pro ekologiczne. W tym celu warto zastosować systemy odpływowe, które w ostatnich latach, zyskały na popularności.
Automatyzacja szklarni
Zautomatyzowane systemy kontroli pozwalają znacznie obniżyć koszty pracy. Nowe rozwiązania w uprawach szklarniowych to rozwój zautomatyzowanych systemów etykietowania, podlewania, czy uzupełniania pojemników.
Dobrym pomysłem jest także inwestycja w wózki i transportery do przenoszenia roślin.
Regały uprawowe
Optymalne rozłożenie sadzonek to bardzo ważny, a zarazem często niedoceniany element, wpływający na efektywność upraw. Stworzenie rośliną odpowiedniej przestrzeni sprawia, że obszar produkcji może zwiększyć się nawet o 25%. Zatem nawet drobna zmiana, jak zastosowanie regałów ruchomych, może znacząco wpływać na końcowy wynik finansowy.
Planowanie
Przeprowadzając modernizację szklarni należy pamiętać, iż odpowiednie zaplanowanie każdego etapu stanowi kluczowy element. Modernizacja według dobrze przyjętego planu przebiega znacznie sprawniej oraz pozwala znacznie szybciej czerać korzyści z wprowadzonych zmian.
Użyteczność i pełna sprawność opisanych wyżej systemów wyposażenia szklarni (ogrzewanie, chłodzenie itp.), to okres około 10-15 lat. Warto zatem zadbać o ich prawidłową eksploatację oraz zaplanować ich wymianę w odpowiednim czasie. Inwestując w nowe technologie z pewnością, należy pamiętać o tym, aby sięgać po rozwiązania sprawdzonych producentów i dostawców.
Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą pod numerem telefonu 664 018 390. Oferujemy elementy wyposażenia jak i zaopatrzenie dla profesjonalnych szklarni. Posiadamy ogromne doświadczenie, od ponad 10 nasza firma świadczy usługi dla firm z sektora ogrodnictwa i rolnictwa. Nasi doradcy z przyjemnością wskażą najbardziej optymalne rozwiązania dla potrzeb Państwa biznesu.