Systemy kurtyn szklarniowych

Kurtyny szklarniowe, a oszczędność energii jesienią i zimą

Jesień to okres, w którym hodowcy przygotować muszą się na niższe temperatury na zewnątrz a więc i większe wydatki z tytułu ogrzewania szklarni. Co więcej, wszystko wskazuje na to, iż ceny energii elektrycznej, a w konsekwencji również i innych źródeł ciepła, będą nadal rosły. Znalezienie opłacalnych rozwiązań w zakresie ogrzewania profesjonalnych szklarni w chłodnym okresie jesienno-zimowym staje się z roku na rok coraz ważniejsze.

Z uwagi na coraz wyższe koszty ogrzewania szklarni, ostatnie lata przyniosły znaczy wzrost popularności systemów kurtyn szklarniowych. Korzyści finansowe wynikające z ich zastosowania w szklarni są szczególnie odczuwalne właśnie w nadchodzących, chłodnych miesiącach.

Czym są horyzontalne kurtyny szklarniowe?

Systemy kurtyn szklarniowych to składane elementy wykonane z materiałów kompozytowych przeznaczone do szklarni w celu utrzymania odpowiednich warunków wewnątrz. Kurtyny instalowane są zazwyczaj ponad oświetleniem. Horyzontalne systemy kurtyn szklarniowych, zazwyczaj instalowane na całej długości szklarni.
 
Mogą być one w dowolny sposób otwierane i zamykane, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie możliwie najlepszego klimatu, sprzyjającego uzyskaniu wysokich wzrostów dla hodowanych roślin.

Funkcje systemu kurtyn szklarniowych

Kurtyny szklarniowe w gorących miesiącach letnich służą zapewnieniu niezbędnej ilości cienia oraz zapobiegają przegrzaniu się roślin w gorących miesiącach letnich. Ich wykorzystanie niesie również spore korzyści w miesiącach zimowych.

Kurtyny szklarniowe zimą

Bez względu na porę roku głównym zadaniem kurtyn szklarniowych jest pomoc w zmianie klimatu w szklarni, gdy warunki zewnętrzne są mniej korzystne. Zimą kurtyny energetyczne działają jak bariera izolacyjna, utrzymując ciepło w strefie wzrostu.
 
Najczęściej ogrzewanie szklarni odbywa się w nocy, a więc zamknięcie kurtyn w tym czasie zatrzyma ciepło w pobliżu roślin, jednocześnie chroniąc je przed napływem zimnych warstw powietrza z zewnątrz. Nie należy jednak wykorzystywać kurtyn w sposób nadmierny.
 
Aby mieć pewność, że kurtyny spełnią swoje zadanie najlepiej, w okresie zimowym, zasłony powinny być zamykane tuż przed zachodem słońca i ponownie otwierane zaraz po wschodzie. Niekiedy hodowcy instalują podwójną warstwę kurtyn w celu zapewnienia jeszcze większej izolacji. Wprawdzie inwestycja tego rodzaju jest dość kosztowna, jednak dzięki sporej oszczędności energii, zwrot poniesionych kosztów następuje bardzo szybko (szczególnie jeżeli szklarnie znajdują się w lokalizacjach o nieco chłodniejszym klimacie). 
 
Umiejętne wykorzystanie systemów kurtyn szklarniowych pozwala osiągnąć oszczędności energii na poziomie od 20% do nawet 75%

Jakie kurtyny szklarniowe wybrać?

Rodzaj i materiał systemu kurtynowego powinien uwzględniać kilka czynników takich jak wymagania odnośnie środowiska dla uprawy, rodzaju i wielkości szklarni oraz klimatu w regionie jakim znajduje się szklarnia.
 
Systemy kurtyn działają najwydajniej w połączeniu z automatycznym sterowania. Zebrane i przetworzone przez komputer dane odnośnie temperatury, wilgotności powietrza czy stopnia naświetlenia określają kiedy powinno nastąpić zamknięcie i otwarcie kurtyn. Dostępnych jest wiele opcji, aby upewnić się wybrane rozwiązanie będzie odpowiednie, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania odnośnie systemów kurtyn oraz zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.