Pomidory w szklarni

Pomidory w szklarni - co warto wiedzieć?

Pomidory to bardzo wdzięczne warzywa. Mają bardzo wiele zastosowań w kuchni, można spożywać je na surowo, a ich uprawa nie jest trudna. Wszystko to sprawia, iż pomidory to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach lub na działkach. Faktem również jest, iż uprawa pomidorów wymaga dość dużego naświetlenia oraz stosunkowo  wysokiej temperatury.


W artykule:


 
Z uwagi na krótkie (i czasami chłodne) lato w Polsce, uprawa pomidorów na zewnątrz możliwa jest jedynie przez kilka krótkich miesięcy, od maja do sierpnia. Z uwagi na warunki pogodowe oraz specyfikę hodowli pomidorów, coraz częściej sadzone są one w szklarniach - zarówno tych profesjonalnych, jak i na użytek własny.

Szklarniowa uprawa pomidorów pozwala w znacznym stopniu wydłużyć okres ich sadzenia. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na uprawę ma w tym przypadku fakt ogrzewania szklarni oraz stopień jej nasłonecznienia.

Kiedy sadzić pomidory w szklarni?

Właściwa pora posadzenia pomidorów w szklarni ma kluczowe znaczenie. Warunki pogodowe mają szczególne znaczenie w przypadku szklarni nieogrzewanych.
 
Generalnie, w przypadku szklarni ogrzewanych, pomidory sadzić można w okresie od końca lutego do połowy marca. W przypadku szklarni nieogrzewanych zaleca się zasianie pomidorów w ogrzewanym pomieszczeniu w pierwszej połowie marca, a następnie ich przesadzenie do szklarni, mniej więcej w połowie kwietnia - po ostatnich przymrozkach.

Uprawa pomidorów w szklarni - od czego zacząć?

Uprawa pomidorów w szklarni powinna zacząć się przede wszystkim od wyboru konkretnej odmiany pomidora. Na Polskim rynku dostępnych jest wiele, różnych odmian pomidorów i praktycznie każda z nich nadaje się do bezproblemowego sadzenia i hodowli w szklarni.

Warto wiedzieć, iż poszczególne odmiany pomidorów cechują różne walory smakowe, a także ich wielkość, kształt oraz barwa. Wybierając konkretny rodzaj pomidorów do uprawy w szklarni, warto jednak mieć jeszcze jeden dość istotny element.

Pamiętać należy, iż oprócz wspomnianych wcześniej walorów estetycznych i smakowych, poszczególne odmiany pomidorów różnią się również sposobem wzrostu. Krzaki niektórych odmian pomidorów pną się bardziej ku górze, mniej rozrastając się na boki. Daje to lepsze możliwości jeżeli chodzi o wykorzystanie dostępnej w szklarni powierzchni.

Jak posadzić pomidory w szklarni?

pomidory rzędyTemperatura

Aby z powodzeniem uprawiać pomidory w szklarni, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków w szklarni. Temperatura w szklarni powinna wynosić około 18-20°C i około 27-28°C w ciągu dnia. Warto zauważyć, iż z uwagi na dość zmienne warunki atmosferyczne ostatnich lat, może zaistnieć konieczność zarówno dogrzewania szklarni w nocy jaki i jej chłodzenia w ciągu dnia.

Cyrkulacja powietrza

Ważnym elementem pozostaje również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz szklarni. Systemy wentylacji szklarni dostępne w ofercie naszej firmy, utrzymują odpowiednią cyrkulację powietrza zapewniając stały poziom wilgoci, równomierne rozprowadzenie ciepła wewnątrz szklarni oraz minimalizują ryzyko występowania chorób.

Jak gęsto sadzić pomidory w szklarni?

Pomidory powinny być sadzone w wilgotnej glebie, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (około 6,0 - 6,5 pH). Sadzonki należy sadzić w taki sposób aby łodyga pokryta była około 1,5 cm warstwą dodatkowo nawożonej gleby. Każdy z krzewów powinien zostać podlany niecałym litrem wody.

Co ile sadzić pomidory w szklarni?

Rozstaw pomidorów w szklarni ma ogromne znaczenie dla usyskania prawidłowych wzrostów.

Najlepszą efektywność oraz możliwości pielęgnacyjne zapewnia sadzenie pomidorów parami, w rzędach. Zazwyczaj stosuje się około 90 cm odległości pomiędzy rzędami i około 60 cm odległości w każdej parze.

Pielęgnacja pomidorów w szklarni

Podczas hodowli pomidorów warto regularnie stosować opryski ekologiczne, które odżywiają roślinę oraz mają działanie grzybobójcze. Kiedy rośliny osiągną około 45 cm wysokości, należy wykonać tzw. podwiązywanie.

Podwiązywanie pomidorów polega na osadzeniu w glebie około 2m drutu, do końca którego przywiązany zostaje sznurek. Drugi koniec sznurka przywiązać należy do łodygi pomidora. W ten sposób uzyskujemy prostą, pionową pozycję krzewów.

Podczas uprawy pomidorów w szklarni, należy wnikliwie obserwować rośliny, aby możliwie najszybciej wypatrzyć oznak ewentualnych chorób. Szczególną uwagę należy zwrócić czy na liściach nie pojawiają się plamy. Jeżeli tak, liście należy usunąć aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Ile wody potrzebują pomidory?

pomidory

Aby zbiory pomidorów były obfite, konieczne jest ich regularne, podlewanie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, rośliny powinny być podlewane mniej obficie, ale często. Praktyką stosowaną przez niektórych hodowców jest pozostawienie w szklarni konewek z wodą, tak aby woda, którą podlewane będą pomidory była nieco ogrzana.

Czasami mówi się również o korzystnym wpływie podlewania pomidorów o stałych porach w ciągu dnia.

Warto pamiętać, iż w warunkach szklarniowych utrzymuje się wyższa wilgotność niż na zewnątrz. Dlatego podlewając pomidory w szklarniach, nie należy skrapiać liści i opryskiwać rośliny. Woda skierowana powinan być w glebę. Pomoże to uniknąć nadmiernej wilgoci liści, która mogłaby sprzyjać chorobom grzybiczym. Z tego samego powodu zaleca się również podlewanie pomidorów wczesnym rankiem.

Jak często podlewać pomidory w szklarni?

Częstotliwość podlewania pomidorów w szklarni należy dostosować przede wszystkim do wielkości roślin i temperatury wewnątrz szklarni. W przypadku lekkiej, przepuszczalnej gleby w pojemnikach z otworami drenażowymi najlepiej jest pozwolić, aby nadmiar wody odpłynął.

Ustalenie harmonogramu podlewania pomidorów w szklarni, należy oprzeć o regularne sprawdzanie poziomu wilgotności gleby.

Dobrym sposobem oszacowania zapotrzebowania na wodę jest nawodnienie gleby, a następnie pozostawienie jej do wyschnięcia przed ponownym podlaniem.

Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia i grzybicy roślin. Z kolei niewystarczająca ilośc wody powoduje pękanie pomidorów.

Kiedy należy zbierać pomidory?

Pomidory zrywać należy w momencie kiedy uzyskają one pełną wielkość oraz odpowiedni kolor. Pamiętajmy, iż dojrzałe owoce różnych odmian pomidorów posiadają różne rozmiary jak i kolor.

Jeżeli pod koniec sezonu, istnieje możliwość występowania przymrozków, warto unieść (podwiązać) wszystkie niedojrzałe pomidory, tak aby nie leżały na ziemi.

Pomidory w małej szklarni

Pomidory to rośliny, które zwykle rosną bardzo wysoko. W niskich i małych szklarniach może być to problem, ponieważ rośliny szybko wypełnią dostępną przestrzeń.
 
Jednym z rozwiązań może być sadzenie odmian karłowatych lub przycięcie pędów, gdy osiągną określoną wysokość. Jedną z najczęściej polecanych odmian pomidorów o niewysokich wzrostach jest odmiana pomidora szklarniowego Bekas.

Uprawa pomidorów - najczęstsze problemy

zaraza ziemniaczanaZaraza ziemniaczana na pomidorach

Tzw. zaraza ziemniaczana to najczęściej pojawiający się problem podczas uprawy pomidorów w naszym kraju. Niestety, ta grzybo-pochodna choroba atakuje całą roślinę, bardzo łatwo się rozprzestrzenia i powoduje ogromne straty w hodowli.

Objawami zarazy ziemniaczanej są charakterystyczne brązowe plamy na całej roślinie. Choroba ta nie tylko zabija winorośl, ale także powoduje gnicie owoców.

Zwalczanie zarazy ziemniaczanej

Głównym sposobem walczenia z tą chorobą jest przede wszystkim zapobieganie. Ponieważ zaraza ziemniaczana pochodzi od organizmów grzybicznych, najlepiej rozwija się w wilgotnych miejscach. Stosowanie wentylatorów szklarniowych jest doskonałym sposobem na usunięcie z powietrza nadmiaru wilgoci.

Problemy ze wzrostem

Do najczęstszych powodów występowania problemów ze wzrostem pomidorów jest złe podlewanie oraz zbyt duże naświetlenie. Pamiętajmy, że pomidory powinny być podlewane często, ale nie wielką ilością wody. W najbardziej gorące i słoneczne dni, warto skorzystać również z możliwości systemów cieniujących w szklarni.