Agrotkanina

Agrotkanina dla Twoich upraw

Odpowiednie ściółkowanie ma niebagatelne znaczenie w przypadku uprawy roślin, zarówno w dużych hodowlach, jak i małych, przydomowych szklarniach. Ma pozytywny wpływ na wzrost roślin oraz ułatwia ich pielęgnację. Jednym z popularniejszych i efektywniejszych materiałów wykorzystywanych do ściółkowania jest agrotkanina.

Spis treści
- Czym jest agrotkanina?
- Gdzie stosować?
- Właściwości i zalety
- Rodzaje i podstawowy podział
- Kolory
- Agrotkanina, a agrowłóknina

Czym jest agrotkanina?

Agrotkanina, zwana także matą ściółkującą, to specjalny materiał syntetyczny wykonany z polipropylenu. Jest zbudowana z mocnych, cienkich nitek. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dlatego znajduje zastosowanie między innymi w szkółkach leśnych, sadach czy na skarpach ogrodowych.
 

Kupując agrotkaninę, trzeba wziąć pod uwagę jej gramaturę oraz rozmiar (szerokość i długość). W pierwszym przypadku warto pamiętać, iż lżejszy materiał nada się do ogrodu albo plantacji, natomiast cięższy - do budownictwa drogowego bądź przemysłu. Z kolei rozmiar należy dobrać do wielkości powierzchni, na której ma zostać rozłożona agrotkanina. Warto nadmienić, iż ten materiał można przycinać.

Agrotkanina: gdzie może być stosowana?

Agrotkanina w szklarni

Agrotkanina ma za zadnie ochraniać rośliny przed chwastami i zapewniać im idealne warunki wzrostu. Ma niezwykle szerokie zastosowanie - od ogrodnictwa i rolnictwa, przez leśnictwo, na budownictwie kończąc. Można na niej rozkładać żwir lub kamienie, zatem jest doceniana przez osoby zajmujące się architekturą krajobrazu - z jej pomocą można umacniać skarpy, tworzyć piękne alejki. Należy jednak pamiętać, iż ten materiał nie powinien być stosowany do okrywania roślin podczas chłodniejszych okresów.
 
Wiele osób może zainteresować agrotkanina z otworami. Nadaje się między innymi pod truskawki i pod pomidory. Profesjonalnie wykonane otwory mają odpowiednią średnicę, a ponadto są rozmieszczone tak, że sadzonki będą znajdowały się we właściwej odległości od siebie. Agrotkanina z otworami przyda się również przy hodowli malin.

Jakie właściwości i zalety ma agrotkanina?

Agrotkanina przy ściółkowaniu sprawdza się znacznie lepiej niż tradycyjne materiały, takie jak liście bądź kora. Dba o optymalną temperaturę i wilgotność gleby, co przekłada się na szybszy rozkwit roślin. Zabezpiecza podłoże przed chwastami i utratą cennych składników mineralnych. To z kolei pozwala ograniczyć ilość stosowanych środków chemicznych i zyskać nieco czasu na inne prace ogrodowe. Poza tym, agrotkanina często ma charakterystyczne pasy, które mają za zadanie ułatwienie wykonania nasadzeń w sposób równomierny.
 
Agrotkanina jest chemicznie obojętna dla gleby, zatem nie szkodzi jej. Co więcej, spulchnia podłoże i pozwala na bezproblemowe przenikanie wody, składników odżywczych. Agrotkaninę cechuje zadziwiająca trwałość, więc ten materiał jest ekologiczny i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Agrotkanina nie powoduje zagrożenia erozji gleby, gdyż nie gnije i nie przepuszcza szkodliwych grzybów, pleśni. Ponadto cechuje ją wysoka odporność na promieniowanie UV.

Jakie są rodzaje agrotkaniny?

Poza wspomnianą wcześniej gramaturą, agrotkaniny różnią się od siebie kolorami. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie możliwościami zastosowania, ale wszystkie dają glebie i roślinom podobne korzyści.

Agrotkanina: kolory

Zasadniczo, wyróżnić można cztery rodzaje agrotkanin:
 
  • agrotkanina biała - uniwersalna, bardzo wytrzymała; nadaje się pod jasne grysy, ponieważ nie rzuca się w oczy nawet wtedy, kiedy warstwa grysu nie jest zbyt gruba;
  • agrotkanina czarna - bardzo dobrze chroni rośliny przed chwastami i korzystnie wpływa na rozwój roślin;
  • agrotkanina zielona - ceniony zastępnik folii ogrodniczej, gdyż zapewnia lepszą cyrkulację powietrza i wody; bywa wykorzystywana jako imitacja trawy;
  • agrotkanina brązowa - najczęściej można ją spotkać w szkółkach leśnych, służy do wyściełania gleby pod korę oraz doniczki; daje wysoką kontrolę nad wilgotnością gleby.

Agrotkanina w szklarni: funkcje, rodzaje, właściwości

Agrotkanina często jest rozkładana w szklarniach. Wynika to w dużej mierze z jej wcześniej opisanych właściwości. Hamuje przyrost chwastów, zapewnia najwłaściwszy poziom wilgoci i nie wpływa na pH podłoża. Dodatkowo ogrzewa glebę, co zmniejsza opłaty za energię potrzebną na dogrzewanie plonów. Dzięki agrotkaninom nie ma potrzeby stosowania dużej ilości herbicydów. Rodzaj agrotkaniny powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb konkretnych roślin.

Czym się różni agrotkanina od agrowłókniny?

Agrowłóknina to kolejny materiał wykorzystywany do ściółkowania roślin. Wykonuje się ją z włókien polipropylenowych, które tworzą nieregularną strukturę. Podobnie jak agrotkanina, agrowłóknina poprawia wzrost rośli i ogranicza rozwój chwastów. Jest tańsza od agrotkaniny, ale też mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Nie sprawdzi się na skarpach, jednak jest przydatna do okrywania roślin na zimę.
 
Uprawa roślin wymaga dużo czasu i pracy. Zapewnienie im jak najlepszych warunków do rozwoju to spora część sukcesu. Agrotkanina sprawi, iż plony będą zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące. Wytrzymałość tego materiału to gwarancja, że niezawodnie posłuży przez kilka sezonów.